bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Nisan 2024 - 15:35 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Windows'ta Başlangıçta Çalışan Programlar  (Okunma Sayısı 2621 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
navruz
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 17 Nisan 2008 - 16:43 »

Bu bölüme başlık açan olmamış. İlk ben açayım bari.
Uzun bir süredir format atmadıysanız muhtemelen bilgisayarınız açılırken şifreyi girdikten sonra oldukça bekliyorsunuzdur. Bu bekleme süresinin uzunluğu başlangıçta otomatik olarak çalışan programlar sebebiyledir. Bu bölümü hiç temizlemediyseniz onlarca program başlangıçta çalışıyor olabilir. Çalışan programları sağ alt köşede görebilirsiniz.

Bu programların diğer bir zararı ise devamlı olarak çalıştığından bilgisayarınızı kullanırken çalışma hızınızı etkilemesi ve fazla güç harcamasına sebep olması. Gelelim bu programları nasıl kapatacağımıza. Bazılarınız "Ne var ya bunda biz zaten biliyoruz!" diyebilirler. Ama bir çok kişide bunu görünce paylaşmak istedim.
Başlat menüsüne giriyoruz ve  Çalıştır bölümüne tıklıyoruz. Açılan minik pencere ye msconfig yazarak Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza böyle bir pencere çıkıyor. Bu pencere de Başlatma sekmesine giriyoruz ve başlangıçta çalışan programlar listeleniyor. (Xp için sekmenin ismi farklı olabilir hatırlamıyorum)

Burada sol tarafında işaret bulunanlar başlangıçta çalışıyor demektir. İşaret olmayanlar ise iptal edilmiş olanalar. Tavsiyem kullandığınız virüs ve koruma programları hariç bütün programların yanındaki işaretleri kaldırıp başlangıçta çalışmsını engellemeniz. (Bende Kaspersky kurulu ve gördüğünüz gibi aktif)

Bütün bunları tamamladıktan sonra Tamam'a basarsanız iki seçenek çıkar. Burada bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz veya daha sonra başlatma seçeneğini seçebilirsiniz. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra çıkan penceredeki seçeneği işaretleyip tamam derseniz başlangıçta çalışan gereksiz programlardan kurtulmuş olursunuz.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: