bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 29 Mart 2024 - 16:01 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Bozkır'lının kaleminden Gazi Mustafa Kemal Atatürk  (Okunma Sayısı 8265 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Ekim 2008 - 13:16 »

Merhabalar Bozgır'ımın,eli kalem tutan,klavyesiyle barış?k,da?arc? bilgi yüklü beyinleri!

Malumunuz günlerimiz hızla ilerliyor,Cumhuriyetimizin kuruluşunun 85.yılının kutlamalarına,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün ebediyete irtihalinin 70.ci yılının yadedilece?i müstesna zaman dilimlerine doğru.

(10 Kasım 2008 Atatürk Haftası)

Tarihe mal olmuş ?ahsiyetler hakkında ciltlere sığmaz eserler,hatıralar,yorumlar yazıla gelmiş yıllar içersinde.

Kendi alanlarında öne çıkmış liderler,hep dikkatleri üzerlerine çekmişler.

Mare?al,Gazi,Devlet Adam?,Büyük önderimiz:

Mustafa Kemal Paşam?zda bu katagoriye giren seçkin zatlardandır.

Bugüne kadar yerli,yabancı, yazar,araştırmacı,tarihçilerin adına eserler yazdığı,

"Elbet benim naciz vücudum bir gün toprak olacaktır.Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebed payidar kalacaktır!" vecizesinin sahibi:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz için,biz bozkir net'cilerin yazacakları az veya çok yorumları,bilgileri vardır diye düğünüyorum.

Alıntılara,kalınt?lara,kopyalamaya gerek duymadan,bilgilerimizi,duyumlarımızı,dinlediklerimizi,okuduklarımızı,

Bozgır'ımıza has duru Türkçemizle yazıp, paylaşmaya;var mısınız?

« Son Düzenleme: 25 Ekim 2008 - 17:54 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

Hamdım             Piştim            Yandım
meyreli resul
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2008 - 23:06 »

selam rıza agabey:

ben kendimce anı olan bir hadiseyi anlatayım içinde bilgi var  ATATÜRK'ün  D?N hakkındaki düşüncesi var.

yıl 1994  veya  95  üç dört arkadaş kocatepe camii'ye gezmeye ve mescit  namazı k?lmaya gittik,  öğle namazı ve mescit namazından sonra camii' de biraz oyalandık.
sonrada altındaki markete gidmekti niyetimiz o market o tarihte ankaranın en büyük marketiydi ve bir camii'nin altındaydı.

daha sonra kitaplıklardaki kitap  ve dergilere baktık  fakat hiçbirini okumadık.Bu hareketimiz bir amcanın  dikkatini çekmi?  ( amca dediysem aslında baya yaşlı bir dedeydi fakat dinçti  zayıf göbeksiz bembeyaz sakalrıyla  78  yaşında  yann??  hatırlamıyorsam   isminide söylemişti fakat  şimdi hatırlamıyorum  )

bize çocuklar kitapların hepsine baktınız hiç birini begenmedinizmi bari  oturup biraz kur'an okusaydınız dedi  bizim içimizde arapça okumayı bilen yoktu,amca bunun  üzerine olsun mealden okuyun diye nasiatte bulundu epeyi bir sohbet ettik sonra amca bize siz bu camii'nin yapımına nasıl başlatıldı?ını bilirmisiniz diyerek aslında esas anlatmak  istedigi konuya geldi  bizde bilmiyoruz deyince anlatayım çocuklar dedi.

tarihleride veriyordu hatta günleri ve alınan kararları bile
amca o zamanlar  ankaranın yeni kuruldugunu  kurulurken  D?N karıştlarının ibadet hane siz şehir kurduruyoruz diye laf çıkardıklarını, bunun üzerine ATA'nın bu söylentilere k?zarak  bir dernek kurulması ve bağış toplayarak belirli bir miktarınıda reislik bütçesinden kendisi ödeyerek  bir camii --  bir a?evi -- bir  kütüphane (külliye şeklinde ) yapılmasını emrettiğini , bunun üzerine ibadet hane siz şehir kurduruyoruz diyenlerin önce homurdandı?ını sonrada seslerini kestigini anlattı.

Ama amcanın ho?una gitmeyen bir şey  vardı ATA,kocatepeyi begenip buraya yapın dediginde 1800  kişilik bir(küçük) camii' a?evi ve kütüphane  yapılması için emir vermişti fakat sonra o vefat edince  inönü zamanında in?aat durdu sonra adnan menderes zamanında   a?evi bölümü iptal edilip camii' bölümü büyütüldü fakat in?aat bitirilemedi sonra özal zamanında kütüp hanede iptal edilip camii'bölümü şimdiki haline geldi,..  ATATÜRK'böyle bir in?aat emri vermedi fakat sonradan gelenler ya in?aat? durdurdular yada halka ?irin gözükmek için camiyi büyüttüler  bu in?aat şimdiki  halini aldı kocaman bir camii' içinde kimse yok ATATÜRK'böyle bir şeye izin vermezdi sanırım  ama olsun sonunda bitti. altındada market açtılar olurmu olmazm? onu bilemem benim kanaatim olmamalıydı çünkü burda olması gerekenler yapılmadı ama market yapılıyor diye sitemde bulunmuştu.

ATATÜRK'ün sizlere bırakmak istedigi a?evi ve kütüphane yapılmadı siz uyanık olun  hem dininizi hemde dünyalık ilminizi ögrenin, siyasetçiler  ?elecegi değil oyu düğünür  oy hesab? yapar. Kimler geldi kimler  bir bilseniz hepside gitti kiminin ismi bile hatırlanmaz şimdi.

ATATÜRK' okumaya ilme çok önem verirdi sonrakiler  gev?ek davrandı onun dediklerinni tutmadılar,çocuklar hem ATATÜRK' ü  hem D?N' ninizi sağlam öğrenin kendiniz okuyun kulaktan dolma sözlerin peğine gitmeyin diye bize nasihat etmiş ve bugümkü KOCATEPE  CAM??'nin in?aatının nasıl başladıgını bize anlatmıştı.

ATATÜRK'ü  öyle seviyorduki ismini andıkça gözleri doluyordu  bizede tekrar tekrar ATATÜRK'ü  ve D?N'i mizi okuyarak öğrenmemizi nasihat etmişti.

unutmadan : o amca kocatepe mahallesi muhtar azasıydı ATATÜRK'zamanında seçilmi? ve yıllarca görevde kalmış asıl görevi  camii' in?aatını takip etmekmi?.

Ben'de ATATÜRK'ü gören bir kişiden dinledigim bu sözleri sizlerle paylaşmak istedim

Konuyu başlatan AL? RIZA ÖZASLAN  agabeyime te?ekür ederim.

Selam ve saygılarımla.

Resul Ekrem GÜVEN.

Günahlarım çok olmasına çoktur benim
Ama dinsizler gibi umutsuz degilim
Cennet cehennem umurumda degilsede
Ötede hem şarap olacak hemde sevgilim
(ömer hayyam
nevzat
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2008 - 12:05 »

paylaşımın için teşekkürler
hakiki
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Ekim 2008 - 15:31 »

Evet böyle güzel anıları olan kardeşler anılarını bizlerle paylaşırlarsa çok seviniriz bilgilenmiş oluruz sağolun

Nice  insanlar gördüm, üstünde elbise yok.
Nice elbiseler  gördüm, içinde insan yok.

Mevlana
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2008 - 20:08 »

Kavimler,kavimler,dünya üzerindeki kavimler,milletler.
Kavimler,milletler ailesinde bir kavim,bir millet,adı Türk,sanı Türk,Atası Türk,
Anası Türk,Dedesi Türk
          ve
      Atatürk!

Taa ilk mektep yıllarından hafızamızdadır,dağarcığımızdadır bu bilgiler.
Türklerin Anayurdu,Anavatanı,Atayurdu;Asya steplerinde kutlu mu,kutlu bir diyar,diyarlar arasında,kutlu diyar:

"TÜRKİSTAN!"

Türkistan,vatan olmuş, "Hunlar'a,Uygur'lara,Göktürk'lere,Boylara,Uçbeylere ve Oğuzlara!"

Mete Han,Kültişin(Gültekin) Başbuğ olmuş,kutlu Budun'a!
Kutsal bilmiş yurdunun toprağını,insanını,çiğnetmemiş yadellere...

"At,Avrat,Pusat ve toprak,toprağı vatan yapan değerler!"

Paylaşılmaz,verilmez,satılmaz,uğruna Cenkler yapılır,Kürşad olunur...

Gün olmuş bu güzel Budun,bu kutlu yurt işgallere gelmiş,uğrunda ne "Kürşadlar" cenk etmiş,Cengaver olmuş...

"Kürşad'ın narasıyla indik Tanrı Dağından
 Ruhumuzu kandırdık Orhun'un kaynağından"

Orhun'da abideler,abide olmuş,yasalar,değişmez kurallar,değerler manzumesi,sel olup gelmiş,ahfadı olanlara,Yavrukurtlara...

"Ey Türk!

Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe,senin İl'ini, Töre'ni kim bozabilir!

Ey Türk!

Titre ve kendine dön!"

Destanlar,destanlar,okunası,yaşanası,miras kalası destanlar...
Türk'ün hayatla dansı,raksıdır,taaa Asya steplerinde kök salan,At sırtında;Anadolu'da "Ulu bir Çınar," Avrupa,Afrika,Çini-Maçini Evladı Fatihan,diyarı-Rum,

"Adriyatikten & Çin Seddine"

vatan olmuş,kopmaz kollarıyla, dallarıyla,Türkçesiyle,Lehçesiyle!

"Bindirmişler bir gemiye rotasından haberi yok
         Korkuyor Türk'üm demeye Atasından haberi yok"

Sual olsun Bozgır'lıma;bunlar bilinmeden,anlatılmadan,bilinir mi,anlatılır mı Atatürk?

Adı Türk,kanı Türk,Atası Türk ve Atatürk olan bu kutlu kavim...
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2008 - 22:34 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2008 - 09:25 »

Kavimlerden Türk Kavmi,Yasef Aleyhisselam soyundan gelir deniyor bir rivayette.
Aile kutsaldır,Ana-Ata hürmetlidir,saygı değerdir.
Erkeğiyle-kadınıyla omuz-omuzadır,hayatın her safhasında.

Hazarda da,seferde de,at sırtında,yer sofrasında da.

Türk,kutlu kavim,tapınmamıştır asla,bir puta.Tek Tanrı inancı hakimdir,inanç dünyasına.
Tarihin seyri içerisinde Batı'ya doğru akınlar düzenlemişlerdir,yıllarca..
Yeni Ülkeler,yenilikler peşinde.Kah demir dağları eritmişlerdir,

kah "Ergenokan"dan çıkmışlardır,"Börteçine" eşliğinde.

"Ergenokan yurdun adı
 Börteçine kurdun adı
 Asırlardın neredesin
 çık ey yüzbin mızrağımız"

Türk darda kalmayı kabullenmez,kabullenemezdi,kabullenmedi de asırladır.

Ya Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın,Başbuğ'luğunda;kabullenir miydi,esareti?
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2008 - 22:30 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Kasım 2008 - 11:27 »

10 Kasımlar Anılırdı,Yaşanırdı,Meyre'mde !..

Siyah-beyazdı okul kıyafetlerimiz.Önlüğümüz gara,yakamızsa ak..

Yine bir 10 kasım gelmiştir,Ata'mızın ebediyete irtihalinin yıl dönümü.

Matemlere bürünürdü,asbabımız olan üniformamız..(gara önlük-ak yakasızdır)

Şiirlerimiz matem,Iradiyemiz matem tutardı,eğlence mekanları o günün anısına açmazlardı kepenklerini...

Yaa köyümün ilk mektebinde nelerle,nasıl yaşanırdı,yadedilirdi, Atatürk'ümüz?

Hep matem tutar,ağlanır mıydı? Ata'mız adına,yoksa bizlerin ağlanacak hallerine mi?

Bir gızımız veya oğlumuz çıkardı en öne,okurdu matemin şiirini,

okur,paylaşırdı analar,babalar,ebeler,dedeler kısacası bütün köylülerimizle!

Atatürk

Saat dokuzu beş geçe
Atam Dolmabahçe'de
Gözlerini kapamış
Bütün dünya a?lamış

Doktor,doktor kalksana
Lambaları yaksana
Ata'm elden gidiyor
Çaresine baksana

Uzun,uzun kavaklar
Dökülüyor yapraklar
Ben Atam'a doymadım
Doysun kara topraklar...

"Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz !"

(yıllardır düğünürüm bu veciz sözünü hangi hallerinde,niçin söylemiştir?)

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun şad Olsun,Minnetler,şükranlar ve Rahmetlerle Yadediyorum... 

« Son Düzenleme: 22 Kasım 2008 - 22:28 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Kasım 2008 - 22:26 »

Alperenler & Gönülerleri

İlahikelimatullah uğruna yurt ve yuvalarını terk etmişler,yeni yurtlar için.
Ulaşmadık yer,adem kalmayıncaya kadar kürre-i arz da,Allah'ın ismi azamı..

Alperenler hep önden gitmişler,öncü olmuşlar.Anadolu'ya akın,akın gelip,gönüllere dahi girmişler,ırk,dil,din ayırt etmeden,davetçisi olmuşlar İslam'ın...

Yaşamışlar,yaşatmak için Müslüman'lığı,İslam'ı,gözeterek Hak rızasını,Nebi şefaatını...
Zor kullanmamışlar,zorda bırakmamışlar insanlara,inançları hakkında.

Zaten değil midir ki,bugün hala rahmetle yadediliyor,Hanedani Osmanlı?..Tarih şahitleri olmuştur,hizmetlerine,dini mübin yolundaki.

Okumuş,Ulema,Alim her ne kadar yetişmişi varsa,çocuk yaşlarına kadar,düşmüşler birer birer,Osmanlı Mülkünde toprağın kara bağrına.

Ve dahi Çanakkale'de, İstiklal Harbinde!..

İsimleri vardır,isimleriye zıt.Tekkeler,Zaviyeler.Olmuştur miskinler,düşkünler,tembeller mekanı.
Kalmamış okuyanı,yazanı,anlayanı Kelamı Kadimi,Mushafı şerifi.

Pekiii,Müslüman Türk oğlu Türk,Atatürk;
kayıtsız kalır mıydı,bu dağılmışlığa,cuhelaya,din-i devlet adına?

Kalsaydı talep eder miydi,

Elmalı Hamdi Yazır'dan meal,tefsir yazmasını?

Bugün iftihar ederim ki,mealler,tefsirler örnek,kaynak almışlardır bu meali ve tefsirini

"Elmalı Hamdi Yazır'ın!"

Kurar mıydı Diyanet İşleri Başkanlığını..?

Şükranlar,minnetler,rahmetler;

"Elmalı Hamdi üstadım ve Gazi Mustafa Kemal Paşam!.."
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2008 - 12:20 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2008 - 15:37 »

Göktürkler,Uygurlar,Gazneliler,Karahanlılar,Selçuklular,Anadolu Selçukluları...Tarih boyunca devletsiz olmadı,olmamış,olmayacak,Büyük Türk Milleti,İnşaallah!...

"Bozkurtlar cenk eder bayrak solmaya
 Anadolu başlar vatan olmaya
 Kızıl elmaya hey Kızıl elmaya"

Anadolu Selçukluları,Beylikler...Beylikler içinde bir beylik,seçilmişler...Oğuzların Kayı Boyundan;Osman Gazi ve Aşireti...

Yurtluk verilmiş "Söğüt!.."

İleri batıya doğru,Kostantine'ye adım adım yaklaşmak,feth etmek,Peygamber'in övgüsüne,gösterdiği hedefe ulaşmak adına...

Bir aşiretden,dünya devletine giden yolda,yoldaş olmuşlar,Yunuslar,Mevlanalar,Hacı Bektaşlar Veliler,Şeyh Edebaliler...

Öğüt vermişler,öğüt almışlar.Devlet yönetecek,önder olacak,milletine,ümmeti Muhammed'e ve dahi bütün insanlığa..

"Ey oğul bey oldun
 Gücenmek bize
 Gönül almak sana
 İnsanı yaşat ki
 Devlet yaşasın"

Osman Gazi ve Şeyh Edebali...

Aşiretden dünya devletine....

Ve Osmanlının tarih sahnesinde çekilme zamanları...Sultan Vahdettin ve Mustafa Kemal!...
Ebedi Müddet Devlet ülküsü...

Bandırma vapuru,Mustafa Kemal,Samsun ve Sultan Vahdettin...

Tarihi yalan yazanların utanacak,kızaracak yüzleri kaldıysa,açıklasınlar bu iki mümtaz devlet adamımızın kader birliğini...Türkiye Cumhuriyetine giden yolda paylaştıkları fikirleri..

Çünkü Türk devletsiz olmamıştı,olmayacaktı...Osmanlının küllerinden genç Türkiye devleti çıkacakdı tarih sahnesi...

Belki Şeyh Edebalilerimiz yoktu,yetiştirememiştik,yetişenlerde cihan harbinde şehit olmuştu...
Lakin Sultan Vahdettin'imiz,Mustafa Kemal'lerimiz vardı,yeniden devlet kuracak,kurduracak...

Sultan Vahdettin kayıtsız kalırmıydı,devletsizliğe ve dahi Mustafa Kemal Paşa'mız...
Bitsin artık ecdat düşmanlığı,devletde devamlılık adına,büyük millet olmak şanına...

Selam olsun Sultan Vahdettin'imize ve Mustafa Kemal Paşa'mıza!...

Tarih yalan söylemez,fakat yalan yazarlar tarihçi adı altındaki ihanet çeteleri.Çekin kirli kalemlerinizi tarihimizden...

Yaa, bunlara kayıtsız mı kalmışdı Kemal Paşamız..?

Kalsaydı kurar mıydı,"Türk Tarih Kurumu'nu..?"

Ki kalksın tarihimizin üzerindeki kara bulutlar,bitsin ecdadımızı kötü tanıtmalar...

"Türk evladını ecdadını tanıdıkça,ne büyük işlere imza atacaktır!.."

İşte devlet adamlarımız ve uydurmacı tarih anlayışları...

Rahmetle yadediyorum;

Sultan Vahdettin'imizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzü...

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2008 - 14:56 »

Osmanoğulları süratla devlet olma yolunda kurumsallaşıyordu.
İleri gelen,ak saçlı-sakallıları,Ulema,Siyaset sahipleri el ele,gönül gönüle vermişti.İnsanı yaşatmat,devleti kurmak için.Divan oluşmuş,milet-devlet işleri görüşülsün,yer yüzüne şekil verilsin,zulm görmesin Ümmeti Muhammed ve insanlık alemi.

Dursun Fakı,Ertuğrul Gazi,Osman Gazi,Şeyh Edebali,zümrütü anka sevdalıları ve daha niceler baş koymuş,akıl,siyaset yürütmüşler.Gereğinde kılıç kuşanıp,at binmişler.

Kısa zamanda tutmuş bu maya.Etrafı selamete alınmış Söğüt ve civarının.Küffarla antlaşmalar yapılmış,güvende olmak adına.

Gelelim 1900 lerin Osmanlısına.Devlet her tarafından savaş çemberine alınmış.Post delinmiş,kan kaybı devam ediyor.Bu millet tarih boyunca öndersiz kaşlmamıştı,kalmayacaktı da...

Osmanlı mekteplerinden yetişen,cephelerinde kahramanca,yerine göre süngü,süngüye savaşan birileri vardı.Kah Miralay,kah Binbaşı ve Mareşal,Gazi,Paşa,Mustafa Kemal Atatürk'ü vardı.Bir Osmanlı askeri dehası...

Anadolu'da ölüm kalım savaşı başlamış.Kongreler dizi,dizi ve Ankara...
Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştu,daha ortada devletin adı sanı yokken.Bu meclis ki;savaşı idare eden,gereğinde savaşan,cepheden,cepheye koşan insanlardan oluşuyordu.

Başkanı da Mustafa Kemal Paşa...

Belki Şeyh Edebali'lerimiz yetişmemişti,lakin Rıfat Börekçi'lerimiz vardı.Ankara müftüsü olarak.

Adı Divandır,Şura'dır,Meclistir.Bu günkü tabirle "ortak akıl" buluşmaları,mekanları..
Kurmuştur T.B.M.M sini,yönlendirmiştir Milletini;Türkiye Cumhuriyeti Devletine gidilen güzargahda.
Osmanlı Devleti-Türkiye Cumhuriyeti,baba-oğul misali.Bakmayın tarihi yalan yazanlara hakikat budur.

Yavrusunu emziren ana,gün gelir ayakları üzerinde durabilsin,kendi kendine yaşamaya alışsın diye memeden keser.Ciğer paresinin ağlamasına,sızlamasına görünürde aldırmadan.
Hatta ve hatta memesine "bise" bile sürer kokusuna,rengine bakıp,süt emmeyi bıraksın,anasından soğusun,hayatın gerçekleriyle tanışsın.Bunları da hep yavrusu için yapar.

Bu bağlamda Cumhuriyetin ilk dönemlerini değerlendirince,Osmanlıya soğuk bakışı daha iyi anlayacağız.

Tarihi yalan yazanlar,anlatanlar,özür dilemeyecek misiniz,tabii medeni cesaretiniz,yüzünüz varsa..?

Ey Türk Gençliği,agah olunuz,gerçekleri öğreniniz,tarihimize sorumluluk adına.

Osmanlı-Türkiye - Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Büyük Türk Milleti!...

"Et & Tırnak"

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Mart 2009 - 14:12 »

Tarih yapma/yazma/aslına sadık kalarak

Devletler de insan gibidirler,zamanın değirmeninde öğütülürler,tarihin sayfalarında yerlerini alırlar.Osmanlı devleti de alacaktır nasibini,yerini Türkiye Cumhuriyetine bırakarak.
Liderleri de ortaya çıkaran tarihi olaylardır,ideallerdir,var olma,yok olmama mücadeleleridir.

Türk Milleti hiç bir asırda lidersiz,öndersiz,Başbuğ'suz kalmamıştır,sonsuzadek de kalmayacaktır,Allahın izniyle.

Kalsaydı çıkarmıydı bir Mustafa Kemal,bittiler,herşeyleri yok oldu,geldikleri Orta Asya'ya gönderilmek istenilen bir,ölüm kalım savaşında?

Ya komutanlarımız,Şark Cephesinde Kazım Karabekir Paşamız,Garp Cephesinde İsmet İnönü Paşamız,Genelkurmayımızda Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak Paşamız,bunların şahsında nice isimli,isimsiz serden geçenlerimiz...

İnkilap,devrim,reform adına ne derseniz deyiniz.Hepsinin amacı yenilenmektir,yenilere yolculuktur,ayakta kalmak,hayatı devam ettirmek adına.

Cumhuriyetimizde yapılan İnkilaplarla taçlanmıştır.Tabiri yerindeyse yeniden bir yapılanmadır,geleceği kurma adına.

Ve olayları,gelişmeleri yaşanılan asra göre değerlendirme,yorma,bunların ışığında,ışık tutmak geleceğimize,bu günümüze.

Yakın tarihimize,Cumhuriyet tarihimize ait,belgeler,arşivler gün yüzüne çıktıkça gerçeklerle buluşuyor günümüz Türk insanı.

Bu konularda yazdığım makalelerimi Atamızın veciz bir sözüyle bağlamak istiyorum:

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir.
 Yazan yapana sadık kalmazsa,değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır..."

Mustafa Kemal Atatürk

Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: