bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Nisan 2024 - 03:58 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: İşte Osmanlı  (Okunma Sayısı 5168 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Kasım 2008 - 09:53 »

Referans gazetesi,02 Kasım 2008 Pazar

Osmanlı korsanları 200 yıl önce ABD'yi haraca başlamıştı

Yavuz Sabancı'ya ait yük gemisini kaçıran Somalili korsanlar bir anda Türkiye'nin de gündemine girdi. Dünya ticaretine 16 milyar dolarlık darbe

indiren korsanlara karış aralarında Türkiye'nin Gökova F?rkateyni'nin de bulunduğu NATO gemileri harekete geçti. Oysa Türk korsanlar bir

zamanlar birçok ülkeyi vergiye başlamış, denizlerin tek hakimi olmuştu. Osmanlı korsanlarının en ünlü eylemleri ise ABD'ye ait 11 ticaret

gemisini esir alıp ABD Başkanı George Washinton'? 4 yıl boyunca haraca başlamasıydı.

Nice filmlere romanlara konu olmuş, maceralı yaşamlarıyla her dönem sempati toplamış korsanlar, bugün tüm ülkelerin ortak kabusu oldu.

Korsanlar 11 gemiye el koydu

Avrupa'ya göre mutevazi de olsa, yeni bir denizci devlet olmayı arzulayan ABD, 18. yüzyılın sonlarına doğru denizlerde boy göstermeye başlar.

1783 yılında ABD bandıralı askeri gemiler ilk kez uluslararası sulara açılır. 25 Temmuz 1785'te, Atlantik'te Cadiz açıklarında, ABD bandıralı ilk

gemi Cezayir açıklarında bulunan Osmanlı korsanlarınca ele geçirilir. Bu gemi, Boston limanına bağlı, Kaptan Isaac Stevens'in idaresindeki

Maria'dır.

Daha sonra Philadelphia Limanına bağlı, Kaptan O'Brien'in Dauphin'i de Osmanlılarca yakalanır. 1793 Ekim ve Kasım aylarında tam 11 ABD

gemisi bu şekilde Osmanlı korsanlarınca kaçırılır ve ünlü Osmanlı denizcisi

Barbaros Hayrettin'in adıyla özde?leşmiş Fas'a getirilir. Osmanlı korsanları ile başa çıkamayan ABD hükümeti çareyi anlaşma yapmakta bulur.

ABD bu anlaşmayı hiç unutmadı

Amerikan Kongresi, 27 Mart 1794 tarihinde, Osmanlı denizcilerine karış koyacak güçte savaş gemileri in?a edilmesi veya satın alınması için,

Başkan George Washington'a 700 bin altına yakın harcama yetkisi tanır. Ancak askeri gemiler in?a edene kadar deniz ticaretinde aldıkları

darbenin maliyetinin bir hayli yükseleceğini düğünen George Washington, 5 Eylül 1795'te Osmanlı korsanları ile anlaşma yapmayı kabul ettiğini

açıklar.

OSMANLI KORSANI HASAN DAYI

WASH?NGTON'U D?ZE GET?RD?

Gegorge Washington, anlaşma imzalamak için dönemin padi?ah? 3. Selim'e elçi gönderdi. Padi?ah ABD elçisine, hiç adını duymadığı bu yeni

devletin liderinin kendisine denk olamayacağını belirtip Washington'ın ancak bir Osmanlı vilayetine denk olabileceğini dolayısıyla anlaşmaya

imzayı Cezayir Beylerbeyi'nin atacağını söyler. Akdeniz'de zamanla büyük bir güç haline gelen Türk deizcilerinin reislerine "Cezayir Dayıs?"

denildişinde ABD ile yapılan anlaşmanın altında Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı ile ABD Başkanı George Washington'ın imzaları yer alıyor.

anlaşmaNIN ORJ?NAL ?LK 3 MADDES?

Bismillahirahmanirrahim

1. Fasıl

?btida ki faslın kavi u kararı oldur ki i?bu 1210 senesinde hala Merikan Ceziresi Eyaletlerine mutasarr?f dostumuz Cor-co Va?into (George

Washington) her biri zebtinam Merika hakimi ile ocağımız Mahruse-i Cezair-i Garbta sahib-i devlet olan saadetlü Hasan Paşa (Cezayir Dayıs?

Hasan Paşa) -yesserellahü ma ye-zid vema ye?a- Hazretlerinin rey ve as-ker-i mansure A?ası ve kul kethüdası ve sair erbab-ı divan ve cümle

asakir-i mansure ve canibinin reayaları ittifakıyla bu sulh ve selahımız ve metin ve muhkem olub sabit olmuştur. Ba'del yevm sulhü-müze

muhalif ve mugayir ve fasid idicek bir söz kalmamış.

2. Fasıl

İkinci faslın kavi u kararı oldur ki Merikan hakimi dostumuzun gemileri gerek büyük ve gerek küçük ve kezalik anların hükmünde olan reayasının

gemileri mahruse-i Cezayir iskelesi veyahut taht hükmünde olan iskelelere varurlar ise adet-i kadim üzere rızklarından ötürü sattıklarında sair

İngiliz ve Felemenk sevid bazerkanlarının vire geldüşi ve anlara akdo-lunan gümri?i 100 guru?ta beş guru? gümrük alına. Ziyade taleb

olunmaya. Ve bir dahi budur ki satılmayan rızkların yine gemiye koyup götürmek murad ettiklerinde bir kimesne anlardan bir şey talep itmeye.

Ve mezkur iskelelerde bir kimesne anları incidüb alıkomalayalar.

3. Fasıl

Üçüncü faslın kavi u karan oldur ki Merikan hakimi dostumuzun gerek korsan ve gerek bazargan ve gerek Ceza-ir'in korsan ve bazargan

gemileri ruy-i deryada birbirlerine rastgelüb buluştuklarında aramaktan ve birbirlerin incitmekten beri olup rivayet ve hürmet ile birbirlerinden

yollarına gitmeden bir kimesneye mani olmaya. Ve biri dahi budur ki içlerinde herkang? cins olursa olsun yolcu oldukta rızkları ve malları ve

eşyalarıyla her ne canibe giderler ise birbirin incidüb bir şeylerin almaya ve bir yere götürmeyeler ve e?tendürmeyeler ve hiçbir vecihle

birbirlerine zarar-u ziyan itmeyeler.

Vesselam. Tahriren fi 21 Safer 1210.

(anlaşmanın İngilizce metni için http://www.yale.edu/lawweb/avalon/diplomacy/barbary/bar1786t.htm adresine bakılabilir.)

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2008 - 10:03 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

Hamdım             Piştim            Yandım
leskog_harme
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2008 - 20:12 »

paylaşım için teşekkürler, açıkçası bu bilgiye ilk kez rastlıyorum, bazı zamanlar neden Türklerinde Korsan olmadığı sorusu aklıma gelmedi değil, demekki bizim Hasan Dayı da denizlerde Fırtınalar estiriyormuş da bizlerin hiç haberi olmamış  Grin

Emeğine sağlık AlirızaOzaslan bey...

İmzanız kural dışı !!
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2008 - 10:56 »

paylaşım için teşekkürler, açıkçası bu bilgiye ilk kez rastlıyorum, bazı zamanlar neden Türklerinde Korsan olmadığı sorusu aklıma gelmedi değil, demekki bizim Hasan Dayı da denizlerde F?rtınalar estiriyormu? da bizlerin hiç haberi olmamış  Grin

Emeğine sağlık AlirızaOzaslan bey...

"?t'liğin alasını biliriz de,lakin talibi olmuşuz yiğitliğin taa ezelden!"
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2008 - 15:44 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

Hamdım             Piştim            Yandım
hakiki
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2008 - 13:31 »

"?t'liğin alasını biliriz de,lakin talibi olmuşuz yiğitliğin taa ezelden!"
       Harika Harika Harika

Nice  insanlar gördüm, üstünde elbise yok.
Nice elbiseler  gördüm, içinde insan yok.

Mevlana
murat-t
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2008 - 14:01 »

bizler   osmanlı torunuz  be  ............. Harika Harika
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: