bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 28 Mart 2024 - 22:58 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Gönderen Konu: Ve Konya'lı Olmak  (Okunma Sayısı 18546 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Kasım 2008 - 22:06 »

Buyurmaz mısınız?...

Ülker Ayşe Yalçın
Meyre.com Bağımlısı

Elbette buyururuz davete icabet etmek gerekir.
Konyalı olmak çok güzel ve özel bir ayrıcalık..Heleki tüm dünyanın takdirle  hayranlıkla tanıdığı Mevlana'nın yaşadığı İl'den olmak,
onun torunu olmak çok daha gurur verici...

Hamdım             Piştim            Yandım
nevzat
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2008 - 11:54 »

Konyalı olduğum için gurur duyuyorum ve konya da da Bozkırlı olduğum için gurur duyuyorum
hasandursun
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

BOZKIRLI OLMAK AYRICALIKTIR.

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2008 - 15:27 »

Konyalı olduğum için gurur duyuyorum ve konya da da Bozkırlı olduğum için gurur duyuyorum

Ben de sana katılıyorum hocam. Ama ben bi ekleme daha yapayım  Bozkırda da Soğucaklı olduğum için gurur duyuyorum  Grin

O'na yar olmuşum O'nun kuluyum
Mazimin yarına giden yoluyum
Hem çağdaşım hem Anadolu'yum
Ne sağda ne de solda gör beni

Ozan Uğur IŞILAK
nevzat
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2008 - 17:36 »

Ben de sana katılıyorum hocam. Ama ben bi ekleme daha yapayım  Bozkırda da Soğucaklı olduğum için gurur duyuyorum  Grin

aynen bende hacıyunuslarlı olduğum için grur duyuyorum. komşu köyden selamlar
hakiki
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2008 - 18:57 »

Bende   konyalıyım    Bozkırlıyım     ba?yurtluyum   mutluyum   ( konyamın Bozkırımın bağyurdumun )
tüm  insanlarına kucak dolusu  SELAMLAR

Nice  insanlar gördüm, üstünde elbise yok.
Nice elbiseler  gördüm, içinde insan yok.

Mevlana
hasandursun
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2008 - 19:25 »

aynen bende hacıyunuslarlı olduğum için grur duyuyorum. komşu köyden selamlar

selamlar...

Ozan Uğur IŞILAK
zaman
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2008 - 20:28 »

bende  BOZGIRLIYIM mutluyum sevinçliyim  ayriyeten [çatlıyım]
yasemin_konya
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2008 - 22:05 »

KONYALI olmak güzel ama benim ev arkadasim konyalilari sevmiyordu beni tanidiktan sonra bu fikri degisti. DISARIDAN cok farkli görüyolar konyalilari bu da beni üzüyo
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2008 - 10:16 »

Konya'da,Dünya'da;Konya'lı gibi olmak,

çevrenizdeki olumlu il?ikileriniz,size,dolayısıyla Konya'mıza neler kazandırmaz ki ı

Hele Bozgır'ımızın Tahini,pekmezi,

taaa Çorum'lara kadar dile düşmüş,damak tadımız,sofralarımızın vazgeçilmezi...  VurHarika

hasandursun
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2008 - 10:33 »

ınsan Gurbetteyken daha iyi anlıyor Konya'nın ve Bozkır'ın değeri...

Ozan Uğur IŞILAK
hasandursun
Kıdemli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2008 - 14:55 »

İki hafta kaldı, iki hafta sonra gonyadayım nasipse....

Ozan Uğur IŞILAK
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2008 - 16:08 »

Gülşen Taner

Meyre.com Üyesi

Konyalı olmak  ve Konya'da yaşamak ...İstanbul'un yoğunluğundan sonra öyle güzel  şeyler anımsatıyorki!..

Bu yıl Konya'da uzunca bir süre kaldım ve çocuklarımla kültür turları yaptım .Konya Arkeoloji ,Etnoğrafya müzesi,İnce minare ,Sırçalı

medreselerini vs. gezdim .Ecdadımızın ne kadar ince zevkli ve dolu dolu olduklarını gördüm.Çocuklarımında bunları görmesini

sağlamaya çalıştım.

Dünyanın pek çok yerinden insanların ziyaret ettiğiMevlana türbesi oldukça önemli güvenlik önlemleri ile yenilenmiş .Zafer ve çevresi

o kadar yeşillenmiş ki önceden Alaadin Caminin altındaki kapıdan bakınca Mevlananın o yeşil kubbesini rahatlıkla görülürken şimdi zar

zor görülüyor.

Bence Konya'nın en vazgeçilmezi ve az keşfedilmişi ise akşam ezanını Selimiye caminin önünde dinlemek, Konya'nın o muhteşem

maneviyatinı ve kültürünü yaşamak ....

Alıntıdır

AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Kasım 2008 - 10:24 »

Osman Günaydın

Genç Meyreli

Bugün 10:39:34 »

KONYA

* Tüm şehrin değiştiği ama insanının değişmediği yer...

* Tüm dünya Konya'yı Mevlana ile tanımıştır.. Oysa gerçek bir Konya'lı, Mevlana'ya ömrü boyunca en fazla 1-2 kere gitmiştir

* Konya insanı Kurtlar Vadisi izler!!

* Gerçek Konya erkeği, ilkokul-ortaokul-lise yıllarında okuldan kaçıp bilardo yada okey oynamaya kesin gitmiştir..

* Her yeni nesil Konya'lı bir kerede olsa Pablo ya da Clube'ye gider..

* Gerçek Konya erkeği, Pazar sabahları düğün pilavı yer..

* Her Konya erkeği ömründe bir kerede olsa Doğan'lardaki cingenlerden dayak ya da posta yemiştir..

* Her gerçek 10 Konya'lı erkekten 2'sinin adı Mustafa, 2'sinin adı Mehmet'tir..

* Her gerçek 10 Konya'lı kadından 2'sinin adı Fatma Nur, 2'sinin adı Ayşe Nur'dur..

* Her gerçek Konya'lının Havzan Etliekmekte, etliekmek yediğini söylemeye gerek yoktur herhalde...

* Dünyada kendi sorduğu soruya karşıdaki cevap vermeden cevaplayan tek insan topluluğu.. (Ortak bu akşama merama gidek deemi? gidek gidek...)

* Herşey bir yana dünyanın en duygusal ve soyut şehridir Konya.. Burası insana düşünmeyi öğretir.. Gerçkten sevgiyi, delikanlılığı, kahpeliği, dostluğu ve düşmanlığı bir arada öğrenirsiniz.. Diğer şehirlere benzemez Konya. Çok yerde yaşadık.. Hiç birisi bu kadar acıtmadı ve özletmedi.. Burada yaşadıklarınızı ömrünüzün sonuna kadar unutamassınız... )

Son Haberler---------- KONYA EFSANELERİ ----------

* DOĞANLAR EFSANESİ...
Ortagh Bizim amcaooluyla yürüyos bi gün.. bi tane cingen sıpası çııghtı para istedi.. Bizim amcaooluda tekvandocu biliyonnu.. tolyoçagiyi bi koydu çocuğa.. Çocuk sonra bi ıslık çaldı! duvardan doğanlılar bi çıktı 30 kişi... kaçtık... zor kurtulduk... (YALAN.. BUNU HER ON KONYALIDAN BİRİSİ SÖYLER.. DOĞANLARDA SÜREKLİ KAVGA ETMEK İÇİN SAKLANAN KALABALIK Bİ SERSERİ GRUBU YOK.. ONLARI SAKLAYACAK BÜYÜKLÜKTE BİR DUVARDA YOK)

* GAZİ LİSESİNDE HOCAYA POSTA KOYMA EFSANESİ...
Ortak sınıftayız.. Bizim cevdet reis var.. Psikopat biliyonnu.. Hoca buna kalk dedi kalkmadı.. kalk dedi kalkmadı.. hoca buna bi koydu.. Dayıoolu bunun gayış koptu damammı hocaya bi daldı.. mannnyaagghhh yaaa...

* ALAADDİN TEPESİ EFSANESİ...
Mehmet : Vaay! Muarrem'im naban yaaa
Muarrem: Gezeriz bacanagh sen naaaban ya?
Mahmet: Gezer dururuz amma nereye kadar... Hayırlıssshı... Nereye ya?
Muarrem: Alaaddine gideriz bacanagh.. Bizim argadaşlar belkiyo..
Mehmet: Nedin leeeen? Ooolum bu saatte alaaddine gidilir mi? Gece CİNGEN dolu oluyo ora..
Murarrem: Hadi len! Mehmet yapacaaan ayaaaa yirim bagh! laf mı sokuyon yalagh!
Mehmet: Ortak valla ciddiyim ortaam ayıb oluyorr ammmaa...
(ORDA CİNGEN FALAN YOK.. SADECE SIRADAN ÇAY BAHÇELERİ VAR)

Konya fıkraları )))

Konyalı bir teyze otobüse binmiş yanında torunu.Önlerinde uzun saçlı bir bey birşeyler yiyor.Çocuk tutturmuş bende isterim diye.Teyze öndekini dürtmüş.'Age gızım şo piskividen bizim torunada vir.' demiş.
Oğlan gülerek.'Teyze ben kız değilim.' diyince.Teyzem bombayı patlatmış.
'Ana gızım ben senin yini gelin olduğunu ne bilecem' )))))))))))))

İki Konyalı arkadaş Antalya'ya tatile gitmeye karar verirler.Yolda aralarındada bir antlaşma yaparlar.Düzgün konuşucaz,ne yaparsak yapalım Konyalı olduğumuzu çaktırmıycaz diye.Neyse yol biter adamlar Antalya'ya gelirler.Ama hava o kadar sıcak ki ağızları kurur.Bir yerlerde oturup birer gazoz içmaye karar verirler.Neyse şöyle canlı bir mekan bulup otururlar.Biri diğerine der ki 'Aman ortaaam siparişi verirken çok tikkat it 'K' lere filan 'G' dime.' Adam hazırların ve garsona dönerek 'Karson bey bize iki Kazoz' der.
)))))))))))))))))
Ne bilsin adam hangisi gerçekten g ile başlıyor ))

Mustafa Tekin
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2008 - 16:22 »

yazılar ve fıkraiçin teşekkürler devamını bekleriz ben 27 yıldır konyadayım daha konyalı olamadım hala bozkır gayamıgarlıyım

Bozkır Sevdalısı
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2009 - 12:00 »

Konya Ovası'nda yer fıstığı da üretilecek

21 Ocak 2009 - 10:18:40

Konya'nın merkez Meram ilçesinde yapılan yer fıstığı deneme üretimlerinde dekarda 700-750 kilogram verim alındığı bildirildi.

Orta Güney Anadolu Ziraat Odaları Bölge Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Hepokur, Konya Ovası'nın sahip olduğu verimli toprakları ile Türkiye'nin hububat ve pancar üretiminde önde gelen bölgeleri arasında yer aldığını söyledi.

Hepokur, ''Tahıl Ambarı'' olarak bilinen Konya Ovası'nda buğday, arpa ve pancarın dışında fasulye ve nohut gibi bakliyat, domates ve biber gibi sebze, kiraz ve elma gibi meyve ürünlerinin de yoğunlukla üretildiğini bildirdi.
Birçok çiftçinin dededen kalma teknik ve ürünle üretimine devam ettiğini vurgulayan Hepokur, ''Bölgede alternatif ürünlere geçmek için geç kalındığını düşünüyoruz. Sadece hububat ve pancarla olmaz. Daha az su ve elektrik ile daha fazla gelir sağlayıcı alternatif ürünlere ihtiyacımız var'' dedi.

Bu kapsamda Meram ilçesinde bazı çiftçilerin desteğiyle yer fıstığının deneme üretimlerinin yapıldığını dile getiren Hepokur, şunları kaydetti:

''Öncelikle biz yer fıstığının yetiştiği toprak yapısını inceledik. Bu ürün ince ve kumsal toprakta iyi yetişiyor. Konya'nın Meram ilçesinde olduğu gibi birçok bölgesinde bu toprak yapısını görmem mümkün. Yapılan deneme üretimlerinde dekardan 700-750 kilogram verim alındı. Yer fıstığı ile bilinen Osmaniye'de dekardan 400-500 kilogram ürün alınabiliyor. Konya'da üretilen yer fıstığı diğerlerine göre daha iri taneli ve lezzetli oldu. Konya Ovası, verimli toprakları ile yer fıstığında Osmaniye'ye rakip olacak. Önümüzdeki yıl tekrar ekimini yapacağız. Bu ürünü bölgede yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.''

Hepokur, Konya Ovası'nda yer fıstığı üretiminin yaygınlaşması durumunda çiftçinin birçok ürüne oranla daha fazla gelir sağlayacağını belirterek, yer fıstığının kuru yemiş ve sanayi ürünü olarak kullanıldığını, iyi talep gören bir çeşit olduğunu söyledi.

Bunun dışında ovada lahana ve turp üretimi konusunda da deneme üretimleri yaptıklarını dile getiren Hepokur, ''Samsun tarafından lahana getirdik ve üzerinde çalışıyoruz. Konya Ovası'na uyarsa bu ürünü çiftçilere önereceğiz. Turp çeşitleri konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Konya Ovası'nda ürün desenini geliştirmeliyiz'' dedi.
Hepokur, alternatif ürünleri Konya Ovası'na adapte ederken sulama konusunu ön planda tuttuklarını ifade ederek, damla ve yağmurlama sulama yöntemiyle yüksek verim alınabilecek ürünleri tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

konhaber

Sayfa: [1] 2   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: