bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 23 Haziran 2024 - 03:35 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.
 
 
Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Forum Kuralları  (Okunma Sayısı 16006 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
navruz
Site Yöneticisi
******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1964


Site
« : 01 Aralık 2007 - 02:19 »

Genel Kurallar

1-Foruma mesaj yazarken TÜRKÇE'mizi düzgün ve anlaşılabilir şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Zorunlu olmadıkça Türkçe dışında yazılan mesajlar silinir ve şahıslara gereken yaptırım uygulanır. Ayrıca mesaj ve başlıkların tamamının veya bir kısmının büyük harflerle yazılması yasaktır. ( Büyük harflerin sayısı yazının %30'undan fazlaysa otomatik olarak küçülür.)

2-Foruma gönderilen uygunsuz mesajlar her ne kadar yönetim tarafından silinecek olsalar dahi tüm mesajlar kontrol edilemeyebilmektedir. Forumlara gönderilen her mesaj gönderenin sorumluluğu altındadır. Forumlara gönderilen her mesaj, onu gönderenin görüşlerini yansıtmakta ve yazarının sorumluluğu altında olup, kendilerine ait mesajlar dışında moderatörler, adminler ya da webmasterlar kullanıcı mesajlarının içeriğinden dolayı sorumlu tutulamazlar.  Bu mesajlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Mesajı gönderenin IP bilgileri kaydedilir ve gerektiğinde yasal mercilere bildirilir.

3-Forumlarımızda, alaycı, aşağılayıcı, başkalarını küçümseyen, huzursuzluk çıkartmaya yönelik,yöneticilere veya kullanıcılara saygısızlık içeren, müstehcen, kaba, iftira niteliğinde, nefret dolu, tehdit edici, telif haklarıyla korunan müzik ve filmlerin yasa dışı kopyaları (MP3, DivX vs.)  , warez, crack, şifre kırma, hack ve hile kullanımıyla ilgili, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına, uluslararası kanun, tüzük veya anlaşmalara, ülkemiz çıkarlarına, kişilik haklarına veya genel toplum ahlak kurallarına aykırı, din, dil, ırk, cinsiyet ve benzeri ayrımcılıkları destekleyen konular açmak ve içerikler göndermek, linkler vermek ve tartışmaları amacının dışına ve diğer kullanıcıları rahatsız edecek boyutlara taşımak yasaktır.

4-Foruma yazdığınız mesajlarınız yöneticilerimiz tarafından gerekli görüldüğü takdirde silinebilir, taşınabilir, değiştirilebilir veya kilitli hale getirilebilir. Yanlış anlama sebebiyle bu tür bir olayla karşılaştığınızı düşünüyorsanız bilgi@bozkir.net adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5-Kullanıcılarımızdan, forumumuza üye olurken genel kabul gören ahlaki değerlere uygun olan bir takma ad almalarını rica ederiz. Aksi fark edildiği durumda kullanıcıya haber verilmeksizin kullanıcı adları ve hesapları silinebilir. Alınan takma adlardan dolayı sitemiz bir sorumluluk kabul etmemekte sorumluluk kayıt olan kişiye aittir.

6-Forumlarda iki farklı takma ad ve/veya hesap sahibi olmanız yasaktır. Tek bir hesap ile girmeniz, dolaşmanız ve mesaj atmanıza izin verilmektedir. Bunun dışında birden fazla üyeliği bulunan kişilerin hesapları kapatılabilir.

7-Forumları kullanırken konuları, ait oldukları başlıklar altına açmanızı rica ederiz. Gereksiz başlıklar açmamaya, aynı veya benzer bir konuda daha önce başka bir başlık açılıp açılmadığını 'Arama' fonksiyonunu kullanarak kontrol ettikten sonra başlığı açmaya, gereksiz ve flooding niteliği taşıyabilecek sıklıkta mesaj atmamaya özen gösteriniz.İç içe alıntılar yaparak forum düzenini bozmamaya özen gösteriniz.
Gereksiz ve flood niteliği taşıyan , konuyu dağıtan ve ortamı seviyesizleştiren mesajlar kullanıcı bilgilendirilmeksizin yöneticilerimiz tarafından silinecektir. Ayrıca sadece mesaj atmış olmak için mesaj yazmamalısınız. Sadece gülücük içeren mesajlar, “+1” gibi kirlilik yaratan mesajlara yönetim olarak tolerans tanımamaktayız.

8-Forumumuzdaki hak kısıtlamaları yöneticiler tarafından değiştirilebilmektedir bu yüzden bu yönde maddeler ilerde bu anlaşmaya eklenebilir ve kullanıcı bu maddeleri kabul etmiş sayılır.

9-Forumumuza attığınız mesajların , üyelik iptali, cezalandırma veya uzaklaştırma gibi durumlarda silinip silinmeyeceğine kullanıcı değil yöneticiler karar verir. Kısaca hangi mesajların silinip hangilerinin silinmeyeceğine karar vermek kullanıcıya ait bir hak değildir, tüm konu veya mesajlar gerektiğinde foruma mal edilmiş sayılabilir ve veritabanında ister anonim ister gerçek isimli olacak şekilde tutulabilir. Lütfen mesajlarınızı buna göre foruma gönderiniz. Aksi takdirde forum ve yöneticiler sorumluluk kabul etmez anlaşmayı kabul ettiğinizi varsayarlar.

10-Forumda açıklayacağınız kişisel bilgilerinizin diğer forum kullanıcıları tarafından kötüye kullanılabileceğini bilmeniz gerekmekte ve ona göre dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bu gibi davranışlardan dolayı forumumuz sorumlu tutulamaz tüm sorumluluk konuyla ilgili üyelerdedir.

11-Mesajlarınızda, imzanızda veya Özel Mesaj bölümünde doğrudan veya dolaylı olarak reklam yapmak yasaktır.

Forumlarda reklam içerikli site tanıtımı yapmak yasaklanmıştır.Site tanıtımı için bundan böyle sadece Linkler bölümü kullanılacaktır. Sitemizde sitesinin linkinin olmasını isteyen webmasterler Link Ekle bölümünden başvuru yapacak , uygun görüldüğü takdirde sitemize eklenecektir.

12-Forum konu başlıklarında ve mesajlarda Türkçe'mizi bozacak şekilde büyük harflerle, büyük küçük harf kombinasyonunda mesaj yazmayınız. Kasi takdirde mesajınız silinebilir.

13-Forumda siyasi nitelik taşıyan mesajlar yazmak yasaktır. Siyasi içerikli mesajlar üyeler arası huzursuzluğa ve gereksiz tartışmalara yol açmaktadır.

Kullanıcı Adı Değiştirme Kuralları


Kullanıcı adınızı (24 Temmuz 2007 tarihi itibariyle) yalnızca 1 kereliğine değiştirmeniz mümkün, fakat bize başvurmadan önce 3 önemli ve gerekli şartı yerine getirmenizi şiddetle rica ederiz.

1-Forumda en az 3 aydır bulunuyor olmalısınız.

2-Daha önce hiç alınmamış bir kullanıcı adı seçmelisiniz. (Harflerin büyük veya küçük olması forum için aynı anlam taşır. Yani osmankoyuncu ismi varsa OsManKOYuncu ismini alamazsınız).

( Bir ismin kullanılıp kullanılmadığını anlamak için Üye Listesi linkine tıklayıp orada arama yapabilirsiniz.)


3-Üyelerin sizi kolayca tanıyabilmesi ve bir karışıklık olmaması için değişiklikten sonra eski kullanıcı adınızı imzanızda belirtmelisiniz ve 1 ay boyunca imzanızda durması gerekir. (Bu madde önemlidir ciddiye alınız. Bunu yerine getirmeyenlerin değişimleri geri alınacaktır.)

3 şartı geçtikten sonra herhangi bir site yöneticisine

Eski: osmankoyuncu
Yeni: koyuncu

şeklinde bir altyapı ile iletebilirsiniz.

Bir aksilik olmazsa 24 ile 48 saat arasında değişiklik gerçekleşir. 48 saat geçmiş ve işlem yapılmamışsa tekrar başvurabilirsiniz. Değişikliğin gerçekleşmeme nedeni eksik bilgi vermeniz, yukarıdaki şartları taşımıyor olmanız, geçersiz yada kullanılan bir kullanıcı adı seçmiş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.
Değişiklik siz forumda gezerken olursa haberiniz olmadan sadece giriş isminiz değişecektir. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Dikkat!...Seçtiğiniz yeni kullanıcı adı için iyice düşünüp öyle başvurunuz. Çünkü artık kullanıcı adınızla ilgili başka herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Yukarıdaki şartları taşıyorsanız herhangibir  bir yöneticiye özel iletiyle gerekli bilgileri ulaştırarak başvuru yapabilirsiniz.

Not: Yeni kullanıcı isimlerinde < > " ' % ; ) ( & + , ve görünümü ciddi şekilde bozacak karakterleri yazmayınız.

Not2: Messenger, e-mail veya herhangi başka bir forum harici mesajlaşma sistemleri ile yapılan başvurular kabul edilmez. güvenlik için başvuruyu mutlaka forum üzerinden yapmanız gerekir.


İmza Kuralları

Arkadaşlar imzalarımızı hazırlarken dikkat edilecek hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Sitemizde imza kurallarına aykırı bir imza kullanımı imzanızın silinmesine ve ısrarla ihlallere devam etmek forumdan uzaklaştırmaya neden olmaktadır.

Önemli rica:  İmza kurallarının değişmesi yönünde lütfen talepte bulunmayınız foruma yollanan mesajların değeri bizler için imzalardan daha önemlidir. İmzaların mesajlardan daha çok ilgi çekmesini istemeyip bir değişikikte yapmayı düşünmüyoruz.

Not: Şikayet ettiğiniz imzalar sıraya alınıp toplu olarak silinmektedirler bu nedenle şikayetinize yanıt verildikten sonra hemen silinmemiş olması sizi şaşırtmasın. Şikayet edilen imzalar tamamen silinirler kurallara uygun hale getirilmezler imzanızdaki resim yada yazı sizin için önemliyse mutlaka bilgisayarınızda bir örneğini saklı tutmanızı öneririz.

1 - İmzada yer alacak metin (yazı) kuralları


    * 255 karakterlik limit vardır. Bu limiti aşmanız durumunda sistem otomatik olarak sadece 255 karakterlik bölümü gösterecektir.
    * Önemli Not: İmzanızda yazdığınız her satır (boşluk dahil) (resmin yanında , altında veya ustunde olabilir) sayılacaktır.2 - İmzadaki resim kuralları İmzada yalnızca tek bir (1 adet) resim bulunabilir. Bu resimle ilgili olarak şu kurallar geçerlidir;


    * İmzanızda kullanacağınız resmin boyutu 20 kb'dan fazla olamaz.
    * Çözünürlüğü yani piksel değeri ise 100x100'den büyük olamaz.

      Mesela kurallara aykırı 2 örnek verelim;      Yukardaki resim 100x75 kurallara uygun gözükse bile boyutu 20 kb'ın üzerinde olduğundan dolayı kural dışıdır.      Bu resim de 20 kb'ın altında olmasına karşın çözünürlükten kaybetmiştir 103 x 76 çözünürlüktedir ve 100 olan kural ihlali vardır. Çözünürlük her iki boyut için de 100'den büyük olamaz. Yani birinde 100'den aşağıysa diğerine onu eklemek kural dışıdır.

    * Not: Buradaki hesaplamalarda 1kb=1000 byte olarak alınacaktır. O yüzden &#38;#65533;20 000&#38;#65533; byte üzeri kural dışıdır.

    * Forumda bir resmin ölçülere uyup uymadığını öğrenmek için resim üzerine faremizle (mouse) sağ tıklayıp açılan menüden "resim özelliklerini" yada  iexplorer kullanıyorsak "özellikleri" seçip karşımıza gelen ekrandan bu kontrolü yapabiliriz. İExploreda özellikler kısmında büyüklük yazan hane resmin kb sini gösterir 1000 byte kabaca 1 kb ye eşittir yani resim en fazla 20 000 byte olabilir boyut ise piksel değerini gösterir 100 x 100 den büyük olamaz.

    * İmzada bulunan resim pornografik ve siyasi görüşleri belirtecek şekilde olmamalıdır. (Bu kural avatarlar için de geçerlidir)

    * İmzada tek resim kullanılabilir örneğin 50 x 50 çözünürlüğe sahip 10 kb boyutunda iki adet resim kullanamazsınız kuraldışıdır ve imza silinir.3 - İmzanızda benzer alanlarda içerik veya hizmet veren (forum vs.), ticari amaç güden sitelerin linkleri, url'leri veya bir şekilde tanıtımları, Ayrıca crack, serial veya keygen gibi yasa dışı ürünler, ya da şiddet, vahşet ve pornografik resimler bulunan sitelerin imzaya link olarak koyulması kesinlikle yasaktır.

4 - İmzalarda sözleri quote içine alıp yazmak yasaktır.

Alıntı
    quote:

    Bu şekilde quote kullanmak kurallara aykırıdır ve imza silinir.5 - İmzada gülücük (smile) kullanımı Eğer imzada smile kullanılacaksa sayıları 3'ten fazla olmamalıdır.


    * İmzalarda resim ve smile aynı anda kullanılamaz birisini tercih etmelisiniz.
    * Ayrıca bu (en fazla 3) gülücüklerin boyutları her hangi bir şekilde yan yana veya alt alta toplamı 100x100 pikselin sınırları dışına çıkmayacaktır; toplam olarak da 20 kb'ı geçmeyecektir. Aksi halde kural dışıdır.6 - İmzada dini ya da siyasi, tahrik edici sözler, argo resim ve yazılar, Türkçe veya herhangi bir dilde küfür yada küfür kısaltmaları, futbolla ilgili 6-0, 7-0, 7B, 6S gibi kışkırtıcı resim ve yazılar, kan ve vahşet içeren yazı ve resimler kullanmak kesinlikle yasaktır.

***Ayrıca her mesajının sonuna belli bir yazı yahut resim ekleyip imza gibi kullanmak da yasaktır.

-Forum Kurallarının aksine harekette ısrar eden üyelerin siteye erişimi durdurulacaktır.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2008 - 18:11 Gönderen: navruz » Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
 
Gitmek istediğiniz yer: