bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Nisan 2024 - 07:37 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Orkide Gülnar (Ophrys isaura )  (Okunma Sayısı 4319 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
oktaydemirtas
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 03 Temmuz 2007 - 00:22 »

Bozkırımız için eski çağlarda İsaura bölgesi içindedir diye söylenir,internet te isaura diye arama yaptım ve karşıma bu çiçek türü çıktı direkt Bozkırla ilgili değil sanırım ama isaura bölgesi içerisinde bulunuyor yani belki Bozkır ın dağlarında da var. bana ilgi çekici geldi umarım sizde beğenirsiniz,konuyu nereye yazayım diye çok düşündüm en uygun burası gibi geldi,yanlışsa şimdiden özür dilerim

Orkide Gülnar
  Bu muhteşem orkide türü, Ön Asya'nın en ender değerlerinden biri. Türk orkide florasını en iyi tanıyan C.A.J. Kreutz için, orkidenin bu cinsi, tüm dünyada sadece 150 örneği ile en ender türü!
   Burada tasvir edilen ve sadece belirli yerlerde yetişen bu tür, ilk defa 1980 yılında Güney Türkiye'nin Gülnar bölgesinde - tarihte M.Ö. XX. yy. Eski Hitit Krallığı içinde yer alan bu topraklarda - bulunmuştur. O zamandan bu yana, başka yerlerde de görülmüştür, örneğin Antalya ilinin Cevizli yöresinde. Bu tür, soy tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu tehlikenin sebeplerinden birisi; gelişen tarımcılıktır. Diğer birçok tür gibi, bu da çok sayıda bir arada bulunmaz. Az sayıda bir arada bulunan türlerin, uzun süreçte hayatta kalmalarının mümkün olmayacağı kabul edilmektedir.

İsaur orkidesi, Mayıs ayının ortalarında 800 ile 1.100 metre arasında yükseklerde, aynı zamanda Çam ve Meşe ormanlarında yetişir. Rutubetli yerleri ve kireçli balçık toprağı (sulu!) sever

Bu cins kendi başına muhteşem ve muktemelen en nadir renkli çiçeklerden oluşan orkide çeşidi. Çiçekli dallar, dikkat çekici oranda yumuşak ve gevşek.

Adı geçen yerdeki iki örnekten birisi.

www.gulnarweb.com dan alıntıdır

Ağladım her yerde hep ah eyledim,Gördüğüm her kul için dostum dedim.Herkesin zannında dost oldum ama,Kimse talip olmadı esrarıma.
Pessimist
Süper Aktif Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Pessimist Sytle

Site
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2007 - 08:28 »

İlginç Güzel Araştırma Tşk...

Susuz çölde inci ßulsan damla arar gözlerin...

Ahvalim suskun , Dokunan ßana Mendil Tutsun...
osmankoyuncu
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2007 - 10:01 »

Güzel bir araştırma teşekkürler. Bende araştırmaya başlayayım bu konuyu.

Bu Vatanın Ekmeğini Yiyip Bu Vatana İhanet Edenler
Bir Gün Ekmek Yediği Yerden Kurşunu da Yerler!
kOnyali_42
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2007 - 12:05 »

gerçekten çok ilginç çok hoş bir görüntüsü var teşekkürler
bilgisayarci
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa

Site
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2007 - 17:25 »

paylaşımın için teşekkürler, gerçekten güzel çiçek. Daha Bozkırımızda nice güzel keşfedilmemiş bitkiler vardır kimbilir.

"Şu vahdet tarumar olsun!" deyip saldırma İslam'a;
Uzaklaşsan da imandan, cema'atten uzaklaşma.
M.Akif
navruz
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2007 - 19:39 »

Teşekkürler Oktay.
yasura
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2007 - 19:55 »

orkide çok orjinel bir bitkidir bakımı çok zor olan çiçekleri için önemli olan ayrıca çiçekleri gittikten sonra bu bitkinin estetigi kalmıyo.bu bitki çogunlukla yurt dışından fide şeklinde geliyo bizim ülkemizde üretim yok sadece yetiştirimesi yapılıyo çünkü bu bitki üretimi labaratuvar ortamında yapılıyo bakımı biraz zor isteyen ark olursa bilgi verebiliri evinde orkidesi olanlar.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: