bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 18 Nisan 2024 - 02:25 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: mekke imamı fatiha suresini aglayarak okuyor  (Okunma Sayısı 2060 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serseri42
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Kasım 2007 - 18:25 »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QOcOo9PJ77w[/youtube]

ναтαηıм ιçιη кαη ∂öкмєм gєяєкιяѕє ∂üηуαηıη şαн ∂αмαяıηı кєѕєяιм...'
serseri42
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2007 - 18:36 »

İyyâke na'büdü ve iyyâke nestaîn = İlâhî! Yalnız Sana ibadet ve kulluk ederiz, ancak Sen'den yardım isteriz. Bizi doğru yola, nîmetine eren, azıp sapmamış ve gazabına uğramamış olan o bahtiyarların yoluna hidayet et, o yolda götür."

Fâtiha'nın bu âyeti, insana tam bir istiklâl ve hürriyet rûhu telkin etmektedir. Demek ki: Hakikî bir mü'min, yalnız Allâh'ına ibadet edecek, yalnız O'ndan yardım isteyecek, başka hiç bir kimsenin kulu kölesi olmayacaktır. İnsanın, kendisi gibi insanlara kulluk etmesi, kendi gibi bir insanı putlaştırması, onlardan merhamet dilenmesi insanlık asâletine yakışmayan bir zillettir. Fâtiha'nın bu âyeti bunu en beliğ, en veciz bir ifade ile telkîn etmektedir.

Bu âyetlerin tertibi de dikkate değer: "Allâh'ım! Yalnız Sana ibâdet ederiz, ancak Sen'den yardım isteriz" denilmekle Allâh'tan yardım istemenin evvelâ irâdesini sarfederek Allâh'a ubûdiyet ve kulluğunu yaptıktan sonra olabileceği anlatılmış oluyor. Demek ki, Allâh'ın nîmetlerinden tamâmiyle faydalanabilmek, O'nun gösterdiği yolda yürümekle olabilecektir. "Yâ Rabb! Yalnız Sana ibâdet ve kulluk eder ve yalnız Sen'den yardım isteriz" demekle evvelâ O'nun yolunda yürüyerek çalışacağımıza söz vermiş ve bu çalışmamızda yardım istemiş oluyoruz.

ναтαηıм ιçιη кαη ∂öкмєм gєяєкιяѕє ∂üηуαηıη şαн ∂αмαяıηı кєѕєяιм...'
batikan
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2007 - 15:06 »

sağolasın  teşekkür
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: