bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 27 Ocak 2023 - 10:57 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.
 
 
Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Dünyanın otogaz sistemi Konya’dan  (Okunma Sayısı 1741 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mehmetsayin
Süper Aktif Üye
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1298« : 05 Mart 2008 - 10:39 »Dünyanın otogaz sistemi Konya’dan
 
Bir matkap ve kaynak makinesiyle 1970 yılında üretime başlayan Konyalı iş adamı Mehmet Ali Atiker, bugün ürettiği otogaz sistemlerini İtalya, ABD, Almanya, Rusya gibi 38 ülkeye ihraç ediyor.
 
Mehmet Ali Atiker (62) yaptığı açıklamada, 1965 yılına kadar baba mesleği olan kunduracılık yaptığını, daha sonra kendi isteğiyle tornacı olarak çalıştığını söyledi.
3 yıllık çırak ve kalfalık döneminden sonra 1968 yılında askere gittiğini anlatan Atiker, 1970 yılında bir matkap ve kaynak makinesi ile küçük çapta sac boru üreterek ticari hayata atıldığını kaydetti.
Daha sonra yaptığı yatırımlarla sondaj boru üretimini geliştirdiğini vurgulayan Atiker, şunları söyledi:
'1974 yılında Konya'da ilk kez sac boruyu ben ürettim. PVC'den üretilen plastik sondaj boru sektörüne de adım attık. Bazı firmalara fason üretim yaptırdık. Türkiye dağıtımını yaparak uzun yıllar bu sektörde faaliyet gösterdik. 1998 yılına kadar boru ürettik ve 1998 yılında LPG tankları üretmeye başladık. Yakaladığımız kalite ile özellikle Avrupa ülkelerinden de talep aldık. Yurt dışına önemli oranda LPG tankı gönderdik.'
2002'de LPG otogaz dönüşüm sisteminin beynini ürettiklerini anlatan Atiker, son 3 yıldır da otogaz sisteminin vidasına kadar bütün parçalarını kendilerinin imal ettiğini ve tam güvence verdiklerini kaydetti.
İç piyasanın yüzde 60'ına hakim olduklarını ve üretimlerinin yüzde 65'ini yurt dışına ihraç ettiklerini dile getiren Atiker, 'İtalya, ABD, Almanya, Rusya gibi 38 ülkeye otogaz sistemi ihraç ediyoruz. Avrupa standartlarında üretim yaptığımız için yapılan testleri başarıyla geçerek ürünümüze yurt dışında satış hakkı aldık. Kaliteyle güven sağladık' dedi.
Atiker, 15 bin metrekarelik kapalı ve açık alan üretim tesisleri, 300'ün üzerinde çalışanıyla teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip ettiklerini belirterek, 'Sadece Türkiye'de değil dünyada tanınan ve aranan marka olduk. Avrupa ülkeleri için doğalgazla çalışan otomobillere özel sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda olumlu gelişme kaydettik. Yakında otomobiller için doğalgaz dönüşüm sistemlerini ihraç etmeye başlayacağız' diye konuştu.


Konya merhaba 
 
Kayıtlı

Dostlukların kurulması zor Kalplerin kırılması kolay
M. Sayın

Toplumsal hayatta en yararlı erdem hoşgörüdür. Dale Carnegie

İnsanların renkleri ayrı olsada göz yaşları aynıdır
Sayfa: [1]   Yukarı git
 
Gitmek istediğiniz yer: