bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Nisan 2024 - 20:35 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Tarihi Yaşanlar & Eğitim Ordusu  (Okunma Sayısı 3488 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Kasım 2008 - 09:27 »

Bir öğretmenin en hüzünlü günü

Cumhuriyetin ilk eğitmenlerinden Mustafa Öğretmen barakada yaşam mücadelesi veriyor.

CNA Muhabiri Hacı Selamoğlu'nun haberi...

24.11.2008 08:38

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü…

Tüm öğrenciler öğretmenlerinin mutlu gününü kutlarken, Türkiye’nin ilk öğretmenlerinden biri olan 98 yaşındaki Mustafa Özdemir’in içler acısı hali ise yürek burkuyor. Mustafa Öğretmen, Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı Sökmen Köyü’nde tek odalı bir gecekonduda yaşam mücadelesi veriyor.

Hacı SELAMOĞLU / DENİZLİ (CNA)

Mustafa Özdemir, Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün öğretmen ihtiyacını kapatmak üzere yaptığı çağrıyla açılan kursa katılarak Türkiye’nin ilk öğretmenlerinden biri oldu.

O dönemde öğretmene “eğitmen” dendiğini belirten Özdemir, “Atatürk ‘öğretmen yok, millet zayıf’ diyerek, askerliğini çavuş olarak yapanlardan yeterli durumda olanları öğretmen yapılmasını istedi. Ben ilkokul mezunuydum. Askerliğimi çavuş olarak yapıyordum. Bu çağrıyı duyunca öğretmen olmak istedim. Açılan kursa katılıp 13 kurmay subaydan ders aldım. Daha sonra yapılan sınavda bana Türkiye haritasıyla ilgili bir yüzölçüm sorusu sordular. Ben istihkam çavuşu olduğum için bu soruyu bildim ve eğitmen oldum” dedi.

Babasının ailelere tarlaları işlemesini istediği için eğitmen olmasına izin vermediğini belirten Özdemir,

“Babam Çanakkale Savaşı’nda savaşmıştı. Tarlaları benim işlememi istiyordu. Sınavı kazandıktan sonra babama ‘Atatürk’ten bir emir var, çavuş olarak askerliğini yapanlar öğretmenliğe çağrılıyor’ dedim. O da ‘Madem Atatürk, devlet istiyor, o zaman git’

dedi ve izin verdi. 13 yıl boyunca vatanıma öğretmen olarak hizmet verdim” diye konuştu.

İsteğe bağlı Bağ-Kur ile 82 yaşında emekli olan Özdemir’in genç nesilden tek arzusu ve vasiyeti var; o da devletin bölünmez bütünlüğünün korunması.

Atatürk’e dil uzatanları “gavur” diye nitelendiren Özdemir, “Devletten sağlık istiyorum. Var olsun, sağ olsun vatanımız. Bölünmesin,

birlik beraberliğimizi bozmayalım, bunu istiyorum. Öğretmenlere başarılar diliyor, onların bu gününü kutluyorum. Şimdi Atatürk’ün

sayesinde cennette yaşıyoruz. O’na dil uzatan gavurdur” diye konuştu.

Aylık 530 lira maaş alan Mustafa Özdemir’in iki oğlu olduğu, ancak babalarıyla ilgilenmedikleri belirtilirken; Özdemir köylülerin desteğiyle yaşamını sürdürüyor.

Öpülesi ellerinizden öpüyorum sevgili öğretmenim...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2008 - 09:33 Gönderen: AliRizaOzaslan » Kayıtlı

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: