bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 18 Nisan 2024 - 14:49 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Osmanlı Devlet Olmuştu  (Okunma Sayısı 2091 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Ocak 2009 - 10:07 »

Osmanlı Devlet Olmuştu

İnsan vücutu her saniye kendini yenilemede,hücreler sürekli hareket halinde.Ölenlerin yerini, yeni hücreler almaktadır.Ki vücut hayatiyetini devam ettirebilsin.Akyuvarlar-Alyuvarlar sürekli bir birlerini alt etme mücadelesinde,biz farkına varmasak da.

Vücut böyle de devletler bunlardan bi haber mi?Zamanın ilmine,fennine,gelişmelerine göre tavır sergilemeyenlere tarih çok acımasızdır.Bizans'ın Osmanlı önünde maglubiyetini sağlayan bir amilde Fatih'in döktürdüğü,icat ettiği,zamanının en güçlü silahı Toplar değil miydi?

Osmanlı tam donanımlı bir Dünya Devleti nasıl olmuştu?

Tedenen tırnağa bilgi yüklü+İman yüklü=başarı yüklü,geleceğini bu günden kuran
bir politikalar yumağı değil midir?

Ne zamanki bütün yukarıdakilere sırt dönüldü,yavaş yavaş yerinde sayma,gerileme,dökülme dönemlerine gelmedi mi?Zamanlı-zamansız yapılan İslahat,Tanzimat,reform hareketleri,özden uzak çözüm yolları.Yıkılışımızı hazırlamıştır,tabii iç ve düşman destekli çalışmalarda cabası.

Böyle bir süreçte, Evladı Fatihan yurdunda, bir bebek dünyaya gelir.Ali Rıza efendi ve Zübeyde hanımdan,adeta geleceğimiz doğmuştur.Adı Mustafa'dır.Daha küçük yaşlarda tarlalarda Kargaları kovalamaktadır,zaman gelip,yurdunu işgal eden Kargalar sürüsünü kovalar gibi.Okulunda öğretmeni bir de Kemal'i ekler,rütbeler takar gibi.

Artık olmuştur Mustafa Kemal.

Lakin daha kat edilecek çok mesafeler vardır.Bunları zamanla paylaşacağım sizlerle,bir Aliçerçi'nin fakiri olarak.

Ne kadar inkar etse de resmi ve yalan yazılan tarih,Osmanlıya bigane kalmamıştır Mustafa Kemal Paşamız,kalmazdı da.

Çünkü doğup,büyüdüğü,yaşadığı her zaman dilimi buram,buram Osmanlı kokmaktadır.Okullarında okumuş,kışlalarında yetişmiş,cephelerinde savaşmış,gönül vermiş kocaman Coğrafyasına.

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: