bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 25 Temmuz 2024 - 17:15 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.
 
 
Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Koyun gütmek  (Okunma Sayısı 1460 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 903


« : 23 Mart 2009 - 13:38 »

Koyun gütmek


"Çobanlık ve koyun gütme" benzetmesi, siyasî kültürümüzün derinlerinde yer alan anahtar kodlardan biri. Sürüleriyle birlikte hareket eden, mevsimlere göre taze otlaklar bulmak üzere göçebe yaşayan toplumlarda, hayat tarzlarına uygun bir siyasal anlayış gelişir.

Bizim toplumumuz göçebeliği, yani çobanlık aşamasını diğer toplumlardan çok daha uzun bir süre yaşamış bir toplum. Çoban, göçebe toplumların lideridir. Sürüleriyle birlikte hareket eden toplumun refahı ve güvenliği çobanın yeteneklerine bağlıdır. Göç zamanını, göçülecek yeri o belirleyecek, vahşi hayvanlardan ve düşmanlardan sürüyü ve halkı o koruyacaktır.

Dede Korkut hikâyelerindeki "Kara Çoban" tiplemesi, çobanlığın ne kadar incelikli bir sanat olduğunu anlatır. Bu zor ve itibarlı mesleğin inceliklerini merak edenlere, Kemâl Tahir'in "Çoban Ali" başlıklı hikâyesini öneririm. Bu hikâyeyi okuduktan sonra "on koyun gütme"nin hiç de kolay bir iş olmadığını anlarsınız.

Ben de gençliğimde bir defa tecrübe ederek anlamıştım. İşin asıl sahiplerinin ben koştururken yerlere yatıp gülmelerinden, ne kadar beceriksiz olduğumu fark etmiştim. Sağa sola kaçışan koyunları bir arada tutmak ve bir yerden bir yere götürmek son derece ustalık gerektiren bir iş. Koyunlara, tabiata dair çok fazla şey bilmeniz ve içgüdüler geliştirmeniz lâzım.Açıkça görüldüğü üzere siyasetçi burada "çoban" rolünde. Siyaset de "koyun gütmek" anlamına geliyor. Ama halkın "koyun sürüsü" olduğu iddiası pek doğru görünmüyor. Bu iddia çobanlığı aşağılayan şehirlilere ait bir söz. "Koyun gütmek" gerçekte devlet işlerini yürütmek, ekonomiyi çekip çevirmek demek. Bu metaforun zengin çağrışımlarını bir hikaye aracılığıyla anlatmak daha doğru.

Baba kurt, yavrusuna çevreyi gezdiriyor. Bir tepenin üzerinden aşağıdaki düzlükte otlayan koyun sürüsünü görünce duruyorlar. Yavru kurt, koyunları gösterip merakla ne olduklarını soruyor. Baba, yavrusuna "Karnımızı doyurmak için biz onları yeriz." diye açıklıyor. Yavru kurt yine merakla abasının altında kenarda oturan çobanı gösteriyor.

Kurt: "Onun ne olduğunu ben de anlamadım. Koyunlar hep onun peşinden gidiyor. Ben görmedim ama o da tıpkı bizim gibi koyunları yediği söyleniyor." dedikten sonra, yavrunun dikkatini başka birine çeviriyor.

"Sen asıl bize benzeyen şu yaratığa bak, önce onu tanıman gerekir; bizim tek düşmanımız o." diyor. Yavru, çoban köpeğine dikkatle bakıyor ve babasının beklediği soruyu soruyor: "Peki o ne iş yapar?" Kurt iç geçirerek "Ah oğlum" diyor "O bizim yememize engel olur, ne hikmetse kendisi de yemez, sadece (çobanı göstererek) o ne derse onu yapar."

Kıssadan hisse: Çobanlık zor iş.

Alıntıdır.


Kayıtlı

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git
 
Gitmek istediğiniz yer: