bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 18 Nisan 2024 - 04:34 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Tahın Ve Türevleri...  (Okunma Sayısı 3306 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lodos
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Ağustos 2009 - 22:04 »

Bozkır'ın Türkiye çapında bilinmesini sağlayacak ve ekonomik değeri olan en önemli özelliklerinden biridir tahın ( tahin  ). Fakat bunun yeterince tanıtımının yapıldığı kanaatinde değilim, türevlerinden kastım; örneğin bir tahinli pide, tahinle yapılan tatlılar, börekler, çörekler, pekmezli-tahin varsa yemekler vs. Bu konuda ilginçtir Kadınhanı daha çok biliniyor. Maalesef geri kalmışlığımızdan dem vururken elimizdeki değerleri kullanmasını ve pazarlamasını bilmiyoruz.   Nostaljik tahin değirmenleri yapılmalı, varsa restore edilmeli, bu işin profesyonel olarak tanıtımı ve pazarlaması yapılmalı, belediye ve sivil toplum örgütleri ortak çalışarak bir eylem planı hazırlamalı... Isparta'nın gülü ve türevleri "rosense" markasıyla tüm Türkiye'ye ve dünyaya pazarlanmakta, tahin neden olmasın. Belki konuyla ilgili çalışmalar yada açılmış başlıklar vardır bilemiyorum, varsa bilgilendiriseniz memnun oluruz...
hakiki
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2009 - 11:31 »

Güzel bi  konu hemde geç kalınmış tahini bir bozkırlı tanıyor ,başka tanıyan yok evde yerken misafir gelir
başka şehirlidir sorar bu ne diye tahin dersin inanmaz ya tahin beyaz değilmi diye,
ikna eder bi lokma ikram edrsin beğenir biteneke almamızı rica eder.
Ben hersene bi kaç komşuma kendim aldıksıra onlarada alırım .

Bu konuda ilginçtir Kadınhanı daha çok biliniyor.  Huh?

Dünya pazarını boş ver türkiyeye tanıtsan yeter.

Nice  insanlar gördüm, üstünde elbise yok.
Nice elbiseler  gördüm, içinde insan yok.

Mevlana
lodos
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2009 - 12:26 »

Bakınız bizimle aynı koşullardaki hadim, bir işin ucundan tutmuş ve o yönde ilerliyor, lütfen haberi okuyunuz...

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12247248.asp?gid=229
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: