bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 28 Mart 2024 - 20:11 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Esra Öğretmen  (Okunma Sayısı 2445 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Kasım 2009 - 12:48 »

30'unda ortaokula başladı dâhi çocukların hocası oldu

Geleceğin mimarı öğretmenler için yarın özel bir gün. Okuma hayalleri 12 Eylül olaylarına takılan Esra Gülmez, 24 Kasım'ı doğum günü heyecanıyla kutluyor. Çünkü o, ortaokula 30'unda başladı. Liseye oğluyla hazırlandı. Sosyolojiyi ikincilikle bitirmekle kalmadı, azmi sayesinde mastır ve doktorasını da tamamladı. Şimdi ise üstün zekâlı çocukların öğretmeni.

Evlendirildiğinde 13 yaşındaydı... Oysa yaşıtları gibi hayalleri vardı.

"Okuyup öğretmen olur, hayatımı kurtarırım."

diyordu. İstanbul Kız Lisesi'ni kazandığında yıl 1980'di ve babası 12 Eylül olaylarını bahane ederek okumasına izin vermedi. Mecburen evliliğe alıştı. 14'ünde anne oldu ve hayatını 3 erkek evladına adadı. Yemek, ütü, ev işi derken 15 yılı devirdi.

Bir akşam eşine sorduğu, "Okumak istiyorum izin verir misin?" sorusunun cevabı hayatını değiştirdi. Açık öğretimden önce ortaokulu sonra liseyi bitirdi. 1995 yılında Fırat Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü kazandı. Küçük oğluyla katıldığı derslerin en çalışkan öğrencisi oldu. Üniversiteyi bitirmekle kalmadı önce yüksek lisans yaptı sonra doktora.

Şimdilerde ise doğup büyüdüğü memleketi Elazığ'da üstün zekâlı çocukların eğitim gördüğü 'Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğretmenlik yapıyor. Adı Esra Gülmez... Bir yandan okula gidip bir yandan çocuklarının bakımını, ev işlerini üstlenen 3 çocuk annesi 42 yaşındaki Esra öğretmen, başarısını azimli olmaya bağlıyor.

"Hayatta dilediğim her şeyi gerçekleştirdim." diyen Gülmez'in şimdiki hedefi iyi şekilde İngilizce öğrenmek.

12 Eylül yüzünden okula gidemedim

Ticaretle uğraşan Elazığlı bir ailenin 3 kız çocuğundan biri Esra Gülmez. Parlak bir ilkokul dönemi geçirir. Aileden gelen bir okuma alışkanlığı, büyük bir azmi vardır. 1980 ihtilal yıllarıdır ve silahlar Elazığ'da da susmaz. Esra öğretmenden dinliyoruz:

"Çok karışık bir ortam vardı. Evimizin yakınında bombalar patlıyor, birkaç sokak ötede insanlar öldürülüyordu. Babam bu yüzden okula göndermek istemedi beni. Sınavlara girmeme izin verdi ancak kazanırsam göndermeyeceğini söylemişti."

Elazığ'da ilk kez o yıl düzenlenen Anadolu Lisesi sınavlarına girer ve kazanır ancak babası sonuç belgesini kızına göstermez. Sınavı kazanamadığını düşünen Gülmez, o yıl babasının isteğiyle kendisinden 10 yaş büyük eşiyle evlenir. Okumak içinde ukde kalmıştır. Kendi kendine bir söz verir: "

Çocuklarımı en iyi şekilde okutacağım." Hayatının çerçevesini çizer. Ev işleri, çocukların bakımı, misafirlikler... Bu durum büyük oğlu Emrah'ın Anadolu Lisesi sınavlarında başarısız olduğu yıla kadar sürer.

DERS ÇALIŞIP OĞLUMA ANLATTIM

Emrah'ın çalışkan bir çocuk olduğundan şüphe duymayan Esra Gülmez, oğlunu sınavlara hazırlamak için kolları sıvar. Ders çalışıp öğrendiklerini oğluna anlatır. Esra öğretmen o günlerde yaşadığı komik bir olayı tebessümle hatırlıyor:

"Oğlumla matematik çalışacağız. Bilinmeyen sayılar yerine harfler konulmuş. Görünce şaşırdım. 'Herhalde yanlışlık yapmışlar' dedim. Oğlum güldü... Hayatımda ilk kez matematikte harflerin kullanıldığını görüyordum. Yani o kadar bilgisizdim."

O yıl annesinin desteğiyle sınava hazırlanan Emrah, Türkiye'de ilk 500'e girer. Bu başarı Esra öğretmene umut olur ve kendisi de okula başlamaya karar verir.

O güne kadar okumak isteğini söylemekten korktuğu eşine, "Okumak istiyorum." der. Sonrasını ondan dinleyelim: "Eşim önce şaşırdı, sonra kabul etti. Açık öğretime kayıt oldum. İşimi bitirip ders çalışıyordum. Nefes alacak vaktim kalmıyordu, yemek yerken bile soru çözüyordum. Misafirliği azalttım. Çünkü rakiplerimle aramda onlarca basamak fark vardı." Ortaokulun ardından liseyi bitiren Esra Gülmez, basamakları hızla tırmanır. 5 aylık bir dershane tecrübesinin ardından ilk denemesinde Fırat Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü kazanır.

Bu başarıya en çok sevinenlerden biri ne gariptir ki kızını okutmaya yanaşmayan babasıdır. Gülmez, "Babam sınavı kazanmama çok sevindi, hatta ilk hediyemi de ondan aldım. Okula rahat gidip geleyim diye bana araba aldı." diyor.

3 çocuk annesi Esra öğretmen için üniversite yılları zorlu geçer. Ancak o, azmi sayesinde üniversiteyi 2. olarak bitirir. Gülmez, arkadaşlarının isteğiyle mastır ve doktorasını da tamamlar. 1999 yılından bu yana öğretmenlik yapan Gülmez, 2 yıldır da üstün zekâlı öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezi'nde çalışıyor.

Alıntıdır.
23 Kasım 2009, Pazartesi

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: