bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 28 Mart 2024 - 23:45 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Mektup  (Okunma Sayısı 4328 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Kasım 2009 - 19:17 »

Bayram sabahı

Meyre com üyeleri,sevgili köylülerim.

Selamünaleyküm.

Nasılsınız,İnşaallah iyisiniz,sıhhat ve afiyettesinizdir? İyi olmanızı yüce Mevlam’dan niyaz ederim.

Malumunuz yine bir bayram ikliminin hayatımızı canlandırdığı mübarek günlerdeyiz.Şöyle gözlerinizi kapayın,bir an köyümüze gidelim.

Arefe günü,ikindi vakti,Sadettin veya Mullanın Osman dayımız Sala ile davet ediyorlar Camiye.Ömer Hoca dayımız kürsüde günün önem ve anlamını anlatıyor.Camii köylülerimiz tarafından doldurulmuş,hepsi saflardaki yerlerini almışlar.Beraber eda edilen namaza müteakip,dağılmadan,diziliriz yollara,Kabristana doğru.

Rahmeti-Rahmana kavuşanlarımızı sevindirmek,yad etmek için.Bu köyümüzün  bir geleneği,kültürümüzün olmazsa,olmazları haline gelmiştir.

Veee... Seherde köyümüzün semalarında bayram Salası çınlamaktadır.Evlerden,hanelerden goraf,goraf,heyecanlı  çıkışlar vardır.

Kadınlarımız,analarımız,bacılarımız ellerinde destiler çeşmelere akın ederler.Zem Zem suyu niyetine doldururlar çeşmelerden destilerini,boduçlarını.

Erkeklerimiz en temiz,yeni,asbablarını  giymiş,abdestini almış Camii nin yolunu tutmuştur.Kimi Tekke beleninden,kimi Ulumugar’dan,kimileri ta Asar’ın önlerinden,Mezerlik mahallesinden,Eğribucak’dan  akın akın bir davete koşarlar.

Çok önceleri Bahatlar ve Gündüğün mahallemizin sakinleri de bayram namazı için merkez Camiimize gelirlerdi.

Namaz eda edilmiş,Ömer Hocam kürsüdeki yerini alır.Bayramın faziletlerini,bizlere kazandırdıklarını bir güzel anlatır,anlatır,anlatır.

İnsanız,beşeriz,şaşarız.Bir birlerimizi incitmiş,incinmiş,kırmış,kırılmış,küsmüş,küstürmüş olabiliriz.Bayramlar sevinç günüdür.Aile,hısım,akraba,eş,dost,hülasa bütün köylülerimizi barışmaya,kaynaşmaya ve bayramı,bayram gibi kutlamaya davet eder.

Bu arada bir büyüğümüz ayağa kalkar.Bu Kamil Doğan amcamız,dayımızdır.Köylülerim sizlerden bir istirhamım olacaktır:

Lütfen Camii çıkışında dağılmayalım.Hepimiz toplu bir şekilde tokalaşalım,kucaklaşalım,bayramlaşalım.

Bütün köylülerimiz Ömer Hocamızın ve Kamil dayımızın davetine icabet eder.İnsanlarımız dizilmiş,Ortaharmana ulaşmıştır.Camii deki bayram atmosferi cadde ve sokaklardan bütün köyümüzü,hanelerimizi  kaplamıştır.

Bir köylümüz Ömer Hoca dayımıza takılmadan edemez:

Peki Hocam,siz Murtaza ile bayramlaştınız mı?
Ömer Hoca gülümseyerek,orayı garıştırma der.Tabiiki bayramlaşmıştır diyorum.

Köylülerim sizlere zahmet verdim,bu kadar satırlarla yordum.Bizler köyümüzden uzak,gurbet diyarlarındayız.Köyümüzün kültürünü,geleneklerini yaşayıp,yaşatmaya çabalıyoruz.Meyre com çatısı altına sığınmışız,ne güzel  bir sığınaktır.

Burada isteyerek,istemeyerek,bir birlerimizi incitmiş,incinmiş,kırmış,kırılmış,hatta darılmış,selamı,sabahı kesmiş olabiliriz.
Bu bayram günlerinde hepinizi,barışmaya,kaynaşmaya,bayramlaşmaya davet ediyorum.

Köylüm iyi dersinde sen Mehmet Sayın’la barışıp,kaynaştın mı? Şükürler olsun bunu ikimiz başardık.Kendisine teşekkür ediyorum.Aynı duyarlılığı hepinizden bekliyorum.Bizlere,Meyre’lilere  de yakışanda budur.

Meyre com ailesinin,Meyre’lilerin,Türk Milletin,Ümmeti Muhammed’in  Kurban Bayramları Mübarek olsun.

Yer yüzünün bayram yeri olması dileğiyle…

Burada oluşan bayram ikliminin,köyümüzü,ülkemizi ve bütün dünyayı kuşatacağından ümit var olmak ne güzeldir.

Haydı mektubun uğurlar ola,
Dağlar taşlar yol vere.
Nehirler ırmaklar yoldaş ola.

Kestane kebab,acele cevap beklerim…

Sürçi lisan eylediysem cahilliğime verin gitsin.

Mektubuma Murtaza Mustafa dayımızın bir duasıyla nihayet vermek istiyorum:

“-Allah’ım,varsın,birsin,teksin.Bu cahil kullarının ne demek istediğini bilirsin…”

Hamdım             Piştim            Yandım
hakiki
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2009 - 19:32 »

paylaşım için teşekkürler Ali Rıza kadrdeş

Nice  insanlar gördüm, üstünde elbise yok.
Nice elbiseler  gördüm, içinde insan yok.

Mevlana
aliulvi
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2009 - 00:08 »

Ali Rıza Özarslan Ağabeyim,
Nefis uslûbunuzdan dolayı teşekkür ediyorum. Yüreğinize sağlık. Bozkırnet üyelerinin, Sizin, Meyrelilerin, Bozkırlıların ve Türk-İslam Âlemi'nin Kurban Bayramları mübarek olsun. 
zaman
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2009 - 14:10 »

Emeğine yüreğine sağlık kardeşim
aydemirhb
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2009 - 15:49 »