bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 16 Nisan 2024 - 11:24 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Hemşehri Dernekleri Kendi Mezarlıklarını Oluşturuyor  (Okunma Sayısı 1653 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Şubat 2010 - 08:39 »

HEMŞEHRİ DERNEKLERİ KENDİ MEZARLIKLARINI OLUŞTURUYOR

Geçtiğimiz günlerde gazetede okuduğum bir haber beni epey şaşırttı.

Haberde İstanbul’daki hemşehri derneklerinin kendi mezarlıklarını oluşturduğunu yazıyordu:

“Aynı köyde doğmuşlar, yıllarca çalıştıkları ama hep gurbet gibi gördükleri İstanbul'da öldüklerinde ise aynı yere yan yana defnediliyorlar.

Köy derneklerinin girişimiyle büyük şehirlerdeki mezarlık sıkıntısı son buluyor.

17 ayrı köy derneği, İstanbul Hadımköy'de kendi mezarlıklarını kurdu. Dernek başkanları,

'Hayatta ve mezarda beraberiz.' diyor.

Bu şekilde vefat edenlerin cenazeleri için uzun yolculuklara gerek kalmıyor. Toplamda 80 dönümlük bir araziyi kaplayan mezarlıkların sayısı, diğer köy derneklerinin haber almasıyla her yıl artıyor. Mezarlıkların kimisine kapı yapılmış, kimi ise tellerle çevrili.

Ancak hepsinin ortak özelliği, mezarlıklarda aynı köyde doğan vatandaşların, gurbet olarak gördükleri İstanbul'da yan yana yatıyor olması.”

Her yıl ortalama 50 bin defin gerçekleştirilen İstanbul’da bu şekilde bir alternatifin oluşması oldukça ilginç.

Özellikle bayramlarda köylüler kendi derneklerinin mezarlığına gelip topluca dua ediyor ve kaynaşıyorlarmış.

Bu ilk bakışta faydalı bir olay gibi gözüküyor.

Ancak insanların kendilerini bulundukları şehre ait hissetmeleri noktasında son derece zararlı bir oluşum.
Buna benzer bir yapılanma az da olsa ilimizde de var.

Mesela, ağırlıklı olarak Karadeniz kökenlilerin yaşadığı Yuvacık’ta bir Macir mezarlığı var…

Macirler sadece burada defin yapıyorlar.

Mesela Sarımeşe’de Bulgaristan’dan göç eden yurttdaşlarımız ve Romanya’dan göç eden yurttdaşlarımız için ayrı ayrı mezarlıklar mevcutmuş.

Bana göre artık bunları aşmak lazım.

Misal, benim rahmetlik annanem Çankırılıdır.

Şu anda Balaban Mezarlığı’nda…

Yani Gürcülerin arasında.

Olacak şey mi bu?

Tabii ki bu işin espirisi…

Memleketlerini bırakıp İstanbul’a, Kocaeli’ye yerleşen insanlar artık bulundukları kenti kabullenmeli ve artık oralı(!) olmalıdırlar.

Aslında önemli olan nerede defnedildiğin değil, defnedildiğin yerin temiz, düzenli ve bakımlı olmasıdır.

Filmlerde izliyoruz, İstanbul’a gittiğimizde de bazen şahit oluyoruz.

Hristiyanlar, Yahudiler mezarlıklarına inanılmaz önem veriyorlar.

Bakıyorsunuz, her taraf botanik bahçesi gibi.

Artık bu hemşehri ayaklarını bırakıp insana yakışır mezarlıklar yapmayı öğrenmeliyiz…

03 Şubat 2010 Çarşamba

Kocaeli gazetesi.
Alıntıdır.

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: