bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Nisan 2024 - 21:13 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Salavat Ile Ilgili Hadis  (Okunma Sayısı 1808 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gurbet
Ziyaretçi
« : 06 Şubat 2010 - 00:16 »

Aleyhüsselatü Vesselam Efendimiz buyurdular ki:
'Bir gün bana Cenab-ı Hakk'ın dört büyük meleği geldi. Bunlar Cebrail, Mikail, israfil ve Azrail aleyhisselam idiler.

Cebrail Aleyhisselam bana dedi ki: Ya Resulullah ! Senin ümmetinden bir kimse size günde on defa selavat ederse yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm.

Mikail aleyhisselam'da dedi ki: Ben o kula senin kevser havuzundan kana kana içiririm.

İsrafil aleyhisselam dedi ki: Ya Resullullah o kulun affı için başımı secdeye koyarım Allahu Teala onu affetmedikce başımı secdeden kaldırmam.

Azrail aleyhisselam da: Ya Nebiyallah sana günde on dafa selavat edenin ruhunu Peygamberler gibi kabzederim. dediler '

Bunun üzerine Nebiler Nebisi Efendimiz :'Bu ne büyük Lütuf Ya Rabbi, Bu ne büyük ihsan Allah'ım buyurdu..

Hadis No : 1885
Ravi: Enes

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bana (bir kere) salat okursa Allah da ona on salat okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir."

Kaynak: Nesai, Sehv 55, (3, 50)

Hadis No : 1886
Ravi: İbnu Mes'ud

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavat okuyandır." (Yine Tirmizi'de Hz. Ali (ra)'den kaydedilen bir rivayette şöyle denir: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salavat okumayandır.")

Kaynak: Tirmizi, Salat 357, (484), Da'avat 110, (3540)

Hadis No : 1887
Ravi: İbnu Mes'ud

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yeryüzünde Allah'ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selamını (anında) bana tebliğ ederler."

Kaynak: Nesai, Sehv 46, (3, 43)
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: