bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 29 Mart 2024 - 15:17 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Aliçerçi  (Okunma Sayısı 7431 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Mart 2010 - 19:09 »

ALİÇERÇİ

Ali Rıza Özaslan

02 Mart 2010

Bozkır,Meyre,Aliçerçi bir iki haydi kalkıyor...

Bozkırdan çıktık yola,Meyre'de verdik mola, Aliçerçi'ye geldik hayırlarla...

Kısa ayrılıklar olsa da,Bozkır coğrafyasıyla iç içe oldum.Hep köyümde yaşadım,gittim,tekrar geldim.

Şimdilerde elliye merdiven dayamış yaşımızda,geriye dönüp,sizlerle paylaşmak,geçmiş adına ne anı varsa!

Dedik ya tarlalarımız sınır Aliçerçi'yle,hayvan otlatırken,ekin işlerken,bahçeleri sularken,hatta ve hatta değirmene giderken iç içe olmuş,köylerimiz.

Birde düğünleri,cenazeleri ilave edersek,kaynaşma şaha kalkar.

Meccitlerde bir tarlamız vardı,sonraki yıllarda bahçe yaptık.Hemen garşımızda İhsan dayının bahçesi vardı.Sıcak yaz günleri söğütlerin gölgesi,kuyudan su çeken benzinli motorun çıkardığı nağmeli sesler,kurulan dostluklar,aramızdaki dereye nazire yaparcasına.

Arazide,insan,hayvan sesleri birbirine karışırdı.Kesinlikle sınırlar ihlal edilmez,hayvanları otlatmak için olsa da.

Yine "Gökçemugar,Hüyük arkası" mıntıkası sınır bölgemiz.

Hemen mezarlığımızın çıkışından,Gökçemugar'dan giden patika yol,sıkça kullanılan güzargah,Meyre-Aliçerçi arasında.

Susa genelde otomobiller için tercih edilirdi.

Kimi atlı,kimi yaya,kimi eşekle yola koyulmuş insanlarımız.Eeee kısa kes,anılara gel sesleri duyulur gibi mi? Lakin yolun başını anlatmadan,gitmeden,menzile ulaşılır mı?

Halamın(Fatma Oğuz) Öz köyüne gelin gitmesi,Meyre-Öz arası yol güzargahında mihenk taşı,Aliçerçi...

İşte Aliçerçi'yi tanıdığım,bildiğim zamanlar taaa o yıllara kadar gider.(1968-69)

Aliçerçi denince aklıma ilk gelen,ilişkimin başlangıcı kadim baba dostu,yiğen derken,bir yeğen daha ağzından çıkan rahmeti-rahmana kavuşan Osman dayı efendi ve gıymatlı aile fertledir.

En son geçtiğimiz yıl,İstanbul'dan Bozgır'a yol arkadaşlığımız olmuştu.Doya doya hasbihal imkanımız oldu.

Gıymatlı hanımları rahmeti rahmana gavuşmuşlardı ondan önce.Anagız ve Zeynep halalarım,ana gibi analardı,her ne kadar kan bağımız olmasa da,kadim ana-baba dostlarıydılar.

Ve Mustafa'mın refikası Ayşe yengemizde onları takip edip,erken bir zamanda rahmeti-rahmana kavuşdu.

Ve bugünlerde onların adına,hayır hasenat ve mevlidi şerif,Kuran'ı Kerim tilaveti yapılacak,doğup büyüyüp,ahret yurdu olan köyleri Aliçerçi'de..

Her ne kadar bedenen olamasamda,bütün maneviyatımla,dualarımla ve bu acizane mesajımla sizlerleyim...

Mehmet Emin ağabey,Mustafa'm,Perihan kardeşim en kalbi selamlarımı iletirim.Mevlam hepsine gani gani rahmet eylesin,mekanları Firdevs Cennetleri olsun.

Hayır hasanatınızı ve dualarınızı kabul makamında kabul buyursun Gözel Allah'ım...

BORANI

Akşam Boranı
Sabah Boranı
Tutmasınlar
Burdan kaçanı

Aliçerçi'ye Hizmekger duran bir Meyre'linin feryadı...

Bir başka köyümüzde buluşmak dileğiyle,hoşca,dostca kalın...

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: