bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 20 Nisan 2024 - 07:15 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Sazlı  (Okunma Sayısı 3100 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Mart 2010 - 19:11 »

SAZLI

Ali Rıza Özaslan

16 Şubat 2010

Ahbaplarım, yaranlarım, merhaba!

İlk, orta ve lise tahsilimi( Meyre ve Bozkır'da) yaptığımdan dolayı, yaklaşık 16, 17 yaşıma kadar Meyre ile bağım sürekli oldu. Yazdığım hikaye ve anlatımlar, yaşadıklarım ve yaşayanlardan görüp, dinlediklerim. Zaman, zaman bana eşlik etmeniz, suallerle merakınızı gidermeniz ve bu diziye renk getirmesi açısından katkılarınızı istirham ediyorum.

Bana göre, benim gurbetim, komşu köylere gitmemle başlar, işte onlardan biri, Sazlı Köyü!

Sazlı, babaannemin köyü. Teyzem Ayşe, burada yaşamaktadır, ziyaretine daima gitmişizdir. Yine bu meyanda, eşeğe küçük seleleri yükleyip, "Aktaş" dan yola koyuluyoruz. Irastıları çoktan geçip, Körkuyu, Aladıngırları derken Bozdam'a köpeklerin havlamaları arasında giriyoruz. Uzunca bir rampadan sonra Sopran yoluna çıkıyoruz.

Veeee  Sazlı görünüyor, yeşillikler arasından. Teyzemle hasret giderip, el öpme, biraz istirahattan sonra, yedeğimize eşeğimizi alıp, Sazlı bağlarına doğru ilerliyoruz. Aman Allah'ım, üzümler, üzümler, renk, renk, miski amber, tüter, beyaz, siyah, gızıl envai çeşidi, vermiş kullarına Rabbim, şükürler olsun.

İki sele bu üzümlerden yolup, tekrar görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Ayşe teyzem, zaman, zaman Meyre'ye gelir, kalır, hasretler giderilir, tekrar köyüne dönerdi.

Derdi ki:

"Benim arkamdan Yasin'lerimi oku..!

Hak vaki oldu, seneler oldu, vasiyeti yerine getirildi, getiriliyor, rahmet ve şükranla yâd ediyorum,
 rahat uyu, ruhun şad olsun, Ayşe teyzem...

Bir not:

"Sazlı'lıyım Allah
 Çok garibim Allah
 Beni bu gayadan indirirsen
 Sana bir okka pekmez veririm Allah"

Bir şekilde gayadan inmşitir;

"Sazlı'lıyım Allah
  Çok uyanığım Allah
  Bir okka pekmez verecek göz var mı bende
  Gandırdım Seni Allah..."

Sazlı köylülerimin affına sığınarak paylaştım.

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: