bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Mart 2024 - 08:12 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Hz. Peygamber'e En Güzel şiiri Rus şair Yazdı  (Okunma Sayısı 4518 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AliRizaOzaslan
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Mart 2010 - 22:49 »

Hz. Peygamber'e en güzel şiiri Rus şair yazdı

NİKOLAY PEREYASLOV

Rusya Müftüler Konseyi'nin bu yıl 4.sünü düzenlediği 'Âlemlere Rahmet: Peygamber Hz. Muhammed' adlı şiir yarışmasında hoş bir sürpriz yaşandı. Ülke genelinde 112 şairin katıldığı yarışmayı Rus şair Nikolay Pereyaslov kazandı.

Organizasyonda birinciliğe layık şiir olmadığı kanaatine varan jüri, 'en iyi ikinci şiir ödülü'nü Müslüman olmayan Pereyaslov'un 'Muhammed Peygamber'in Veda Hutbesi' adlı eserine verdi. 3'üncülüğü 'Örtü' şiiriyle Marat Safiulin ve 'Mekke Yağmuru' şiiriyle Galina Emıkova paylaştı. İlk üçe girmeye hak kazanan şairlere ödülleri törenle verildi.

Törenden sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan şair Nikolay Pereyaslov, kendisine ödül getiren şiirin macerasının Antalya'daki tatilleri sırasında başladığını anlattı. Türkiye'ye düzenlenen tur sayesinde Rusya'da çok sevilen ve sayılan Aziz Nikolay'ın kabrini ziyaret ettiklerini ifade eden Pereyaslov,

"Orada Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasına rağmen Nikolay'a duyduğu büyük saygıyı gözlemledik ve çok şaşırdık. Oradaki temizlik, kiliselerin durumu hayranlık vericiydi." diye konuştu.

Ülkesine döndüğünde İslam'a ilgi duymaya başladığını, Hz. Muhammed'in hayatını okuduğunu ve özellikle 'Veda Hutbesi'nden çok etkilendiğini belirten Rus şair, "En çok Veda Hutbesi'nden etkilendim. Konuşmada bizim dine aykırı bir şey bulmadım.

Onu okurken ilham geldi ve ben de duygularımı kâğıda döküverdim. Muhammed âlemlere nur saçan peygamberdir." dedi.

11 Mart 2010 / Perşembe

Alıntıdır.

Hamdım             Piştim            Yandım
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: