bozkir.net Bozkir Forum Arsivi 19 Nisan 2024 - 11:16 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Mesaj yazmaya başlamadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Gönderen Konu: Kamuoyuna Açıklama  (Okunma Sayısı 2729 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MUAMMER
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 28 Ocak 2010 - 10:24 »

Sözlerime başlarken önce şu konuyu vurgulamak istiyorum. “Bozkır’a Yapılan İhaneti Gördüm!” başlıklı yazımda Mustafa Yılmaz Hocamızın şahsını rencide etmek amacı gütmedim. “Konya İli Bozkır İlçesi ve Akseki Sınırları İçerisinde Yer Alan “Dipsiz Göl” Sualtı Araştırma Raporu- 13-14 Temmuz” başlığı ile alakalı beş adet soru yönelttim kitabın editörü olarak Yard. Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, Okr. Ahmet Atalay ve Osman Doğanay’a ve kitabı yayınladığı için Bozkırlılar Kültür Folklor ve Dayanışma Derneğine yöneltmek durumunda kaldım.

Yazdığım yazıma olumlu ve olumsuz birçok mesaj aldım. Hatta bu konuda Bozkırımızın değerlerinden biri ve yaşına ve bilgisine saygı duyduğum Av.Kayhan Selek amca ile uzun uzun konuştum ve bu konuda bir açıklama daha bulunma sözünü vermiştim.

Kişilik olarak Yard. Doç. Dr. Mustafa Yılmaz ile tanışmıyorum onun Farlı olduğunu duyarım bende Çatlıyım kısacası Mustafa Hoca ile ortak noktamız Bozkır’dır. Bozkırlı olmaktır. Onlar bir kitap hazırlamışlar bende kitapta gördüğüm bir başlığa eleştiri yaptım konu bundan ibarettir.

Başlığı öyle yazmamdaki sebepler şahsi değil Bozkırımızın talihsizliğidir. Geçmiş yıllarda Bozkır İlçesini yine Bozkır’ın oylarını alarak meclise yolladığı insanlar ilçemizden Ahırlı ve Yalıhüyük İlçelerinin tamamını Güneysınır ilçesine 4-5 köy Akören İlçesine 4-5 Köyümüzü vermek suretiyle bölüp parçalayıp bugünkü durumuna sokmuşlar işte bu noktada duyduğum endişe yaylalarımızın da basit kelime oyunlarıyla Yörüklere kaptırma endişesidir.

Manavgat Yörükler yıllardır planlı ve organize bir şekilde o bölgede masumane görüntü altınca ciddi çalışmalar yapmaktadır bu konuda yeri gelmiş iken kamuoyuna birkaç açıklama yapmayı vazife sayıyorum:

1. Konya – Antalya Karayolu İl sınırı geçtiğimiz yıllarda 10km Konya tarafına kaydırılmış Karayolları sürekli tabela yeri değiştirmekten bıkmış ve bu konuyu TGRT Habere bildirmiş onlar haber yaptı. Karayolları için sıkıntı şu kış aylarında tam o sınır bölgesinin yoğun kar alması sorumluluğun resmiyette Konya’ya ait olması dolayısıyla konu hakkında tartışma çıkmasına sebep olmuştur. İşin aslı Yörükler açısından karayolu olmayıp paralelindeki yaylalarımızdır.
   2. Bozkır İlçemize ait yaylalardaki mera alanlara Manavgat Yörükleri tarafından beton yapılaşma yapılmış bunlara da Bozkır Kaymakamlığımız yıkım kararı vermiş fakat hala uygulanmamıştır.
   3. Yine Manavgat Yörüklerinin beton yapılaşma yaptığı obanın ortasında cami olmasına karşın araziye daha geniş sahip olmak maksadıyla ve arazinin sahiplerinin iznini almadan hatta Bozkır Kaymakamlığının yıkım kararı yürürlükte iken etrafında hiç ev olmayan bir muhite de yeni bir cami daha yapmışlar ve bu camiye Bozkır Müftülüğümüz berat vermiştir.
   4. Yine geçmiş yıllarda aldığım bilgilere göre Manavgat Kaymakamlığı Dipsiz Göl civarında tapu kadastro çalışması yapacagı yönünda bir yazıyı Bozkır Kaymakamlığımıza yazdığını ve Bozkır Kaymakamlığımızın bu konuya gereken cevabı vermek suretiyle duruma müdahale ettiğini biliyorum.
   5. Yine aldığım bilgilere göre Sokun Belediyesi bu beratın iptali için Bozkır Müftülüğüne müracaat yapmıştır.
   6. Bizler Bozkırlı olarak yaylarımıza ev yapmamıza müsaade edilmezken Manavgat Yörükleri yine güreş bahanesiyle Sülek mevkisini tel örgü içine almak suretiyle zapt etmişlerdir. Bu Sülek mevkisini yıllarca kasaba namına Dere Belediyesi ekip hasat yapmıştır.

Yaz aylarında köylerimiz suyu yok diye feryat ederken bu günlerden sadece birkaç köy değil tüm BOZKIRLI yaylalarına sahip çıkmalıdır. Ben ve benim gibi düşünenlerin ayranının kabarması yaylalarımızın basit oyunlarla elimizden gitmesi ihtimalinedir.

Yoksa ben bir Bozkırlı olarak hiçbir zaman Bozkırlı Münevverimizi ihanet ile itham edemem Huzurlarınızda “Bozkır’a Yapılan İhaneti Gördüm!” yazımı “Konya İli Bozkır İlçesi ve Akseki Sınırları İçerisinde Yer Alan “Dipsiz Göl” Sualtı Araştırma Raporu- 13-14 Temmuz” Başlığındaki “Akseki Sınırları İçerisinde” kısmının kitaptan çıkarılması şartıyla kaldırıyor, bu konuda haddimi aşarak varsa kırmış olduğum insanlardan özür diliyorum.

Kamuoyuna saygılarımla arz ederim.

26.01.2010
Muammer TUNAHAN
Mail: muammertunahan@hotmail.com
www.muammertunahan.com

http://www.muammertunahan.com

eğitime dair her şey!..
MUAMMER
Yeni Başlayan
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2010 - 00:05 »

Konu Bozkır'ı fazla ilgilendirmiyor(!) galiba alakasız bir konu açtığım için üzgünüm(!)

http://www.muammertunahan.com

eğitime dair her şey!..
Sayfa: [1]   Yukarı git

Gitmek istediğiniz yer: